Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 5 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie ortodontyczne: Pytania do specjalistów

Dlaczego mam te bóle zęba przy aparacie?

Witam,3 tygodnie temu miałam założony aparat stały na górę. Mam wrażenie ze bolą mnie dwie piątki i szóstki na gorze. A do tego ból ucha. Ucho zdrowe i pytanie czy może to być od aparatu? Wylatuje 11 czerwca i nie... Witam,3 tygodnie temu miałam założony aparat stały na górę. Mam wrażenie ze bolą mnie dwie piątki i szóstki na gorze. A do tego ból ucha. Ucho zdrowe i pytanie czy może to być od aparatu? Wylatuje 11 czerwca i nie mogę sobie pozwolić aby coś się złego zadziało w trakcie pobytu za granica. Będę szła do ortodonty ale trochę się martwię czy tak może się dziać podczas leczenia ortodontycznego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy będę mieć szparę między zębami?

Witam, zamierzam w najbliższej przyszłości założyć aparat ortodontyczny. Mam juz od dawna założony mostek od 3-6, ale o ile ortodonta nie ma przeciwwskazań w tej sytuacji do założenia aparatu, to mówił coś , że mostek się "przetnie" (wiem, że... Witam, zamierzam w najbliższej przyszłości założyć aparat ortodontyczny. Mam juz od dawna założony mostek od 3-6, ale o ile ortodonta nie ma przeciwwskazań w tej sytuacji do założenia aparatu, to mówił coś , że mostek się "przetnie" (wiem, że mostek bedzie do wymiany) ale nie dopytałam jakby to miało wyglądać, czy będę chodzić z taką ogromną szparą po przecięciu mostu (na czas leczenia ortodontycznego)? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy mam teraz usunąć ósemki?

Witam. Tydzień temu, po 3 latach leczenia zdjęłam aparat ortodontyczny. Mój ortodonta teraz stwierdził, że konieczne będzie usunięcie wszystkich ósemek. Chciałabym uzyskać poradę z innego źródła niż mój lekarz, czy ekstrakcja ósemek już po zdjęciu aparatu nie będzie miała... Witam. Tydzień temu, po 3 latach leczenia zdjęłam aparat ortodontyczny. Mój ortodonta teraz stwierdził, że konieczne będzie usunięcie wszystkich ósemek. Chciałabym uzyskać poradę z innego źródła niż mój lekarz, czy ekstrakcja ósemek już po zdjęciu aparatu nie będzie miała negatywnego wpływu na ustawienie zębów. Spotykałam się z sytuacjami, że ósemki usuwane były przed lub w trakcie leczenia, ale nie po jego zakończeniu. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy mogę założyć licówki na przednie zęby?

Witam, chciałam dowiedzieć się o możliwość założenia licowek i koron na przednie górne zęby. Jedynki lekko cofnięte do tylu natomiast dwójki wysunięte do przodu z tego jedna bardziej od drugiwj.Zęby zrotowały sie przez wyrastające osemki. Nie jestem zainteresowana leczeniem... Witam, chciałam dowiedzieć się o możliwość założenia licowek i koron na przednie górne zęby. Jedynki lekko cofnięte do tylu natomiast dwójki wysunięte do przodu z tego jedna bardziej od drugiwj.Zęby zrotowały sie przez wyrastające osemki. Nie jestem zainteresowana leczeniem ortodontyczny ponieważ zależy mi na szybkim rozwiązaniu. Czy jest możliwość skorygowania tego za pomocą koron i licowek. I czy osemki trzeba uwac do takiego zabiegu jeśli są zdrowe?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mosty powinny zostać wymienione na nowe?

Dzień Dobry Miesiąc temu miałam założone dwa mosty porcelanowe oba od 7-1 na szczękę, już kilka dni po zacementowaniu mostu na stałe między jedynkami zaczęła się robić szpara, jest teraz ok. 1mm, wcześniej miałam jeden most na zęby od... Dzień Dobry Miesiąc temu miałam założone dwa mosty porcelanowe oba od 7-1 na szczękę, już kilka dni po zacementowaniu mostu na stałe między jedynkami zaczęła się robić szpara, jest teraz ok. 1mm, wcześniej miałam jeden most na zęby od 3 do 3, takie było zalecenie ortodonty po leczeniu ortodontycznym dość dużej wady właśnie po to żeby się nic nie przesunęło. Pytałam mojego dentysty, czy może jednak nie dzielić tego mostu bo obawiałam się właśnie takiej sytuacji, lekarz stwierdził, że nie ma prawa nic się przesunąć. Byłam na konsultacji był zdziwiony i powiedział, że pierwszy raz w życiu coś takiego widzi i jeżeli mi to przeszkadza to może mi to uzupełnić kompozytem. Jestem przerażona nowe mosty za 20tysięcy i sztukowanie co to zmieni, czy zęby przestaną się wtedy przesuwać, na pewno zmieni się ich kształt, a ten co jest teraz jest ok. No i kolor kompozytu też będzie się zmieniał i z czasem różnił jak wcześniej nie odpadnie. Proszę o radę, chciałam idealne zęby a mam nienaturalną wielką szparę. Czy mam rację, że powinny te mosty zostać wymienione na nowe. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak leczyć zapalenie dziąsła podczas stosowania aparatu?

Zapalenie dziąsła w trakcie leczenia ortodontycznego. Mam stwierdzony tyłozgryz, noszę aparat na górnych zębach od ponad dwóch miesięcy. Od kilku dni zauważyłam pol zęba zaczerwienionego, jest to górna trójka, dodam ze obok jest ubytek, nie ma czwórki. Umówiłam się na... Zapalenie dziąsła w trakcie leczenia ortodontycznego. Mam stwierdzony tyłozgryz, noszę aparat na górnych zębach od ponad dwóch miesięcy. Od kilku dni zauważyłam pol zęba zaczerwienionego, jest to górna trójka, dodam ze obok jest ubytek, nie ma czwórki. Umówiłam się na wizytę do stomatologa w następnym tygodniu, jednak nurtuje mnie pytanie m, czy w takim wypadku powinnam przerwać leczenie ortodontyczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy takie powikłania zdarzają się często?

Dzień dobry, Ortodonta zalecił usunięcie trzech zatrzymanych ósemek (nie było nawet zawiązki lewej górnej) przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego ze względu na brak miejsca w łuku. Pierwszy chirurg usunął górną prawą ósemkę i odmówił ekstrakcji dolnych z powodu bliskiego położenia nerwów.... Dzień dobry, Ortodonta zalecił usunięcie trzech zatrzymanych ósemek (nie było nawet zawiązki lewej górnej) przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego ze względu na brak miejsca w łuku. Pierwszy chirurg usunął górną prawą ósemkę i odmówił ekstrakcji dolnych z powodu bliskiego położenia nerwów. Udałam się do drugiego, który usunął prawą dolną. Występowały objawy: ból przez 4 doby, antybiotyk, szczękościsk, duża opuchlizna i siniak. Została mi ostatnia, lewa dolna ósemka do usunięcia i nie wiem, czy zdecydować się na zabieg. Pierwszy chirurg nastraszył mnie, że jest lewa położona jest gorzej (nie jest leżąca, ale koronę skierowaną ma w stronę siódemki i jej korzenia) i może zostać uszkodzony nerw. Czy takie powikłania zdarzają się często? Czy jest się czego bać? Czy zdecydować się na zabieg czy lepiej nie ryzykować? Pozdrawiam, Dominika
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to oznacza problemy ze zgryzem?

Witam, mam 31 lat i powoli zbliżam się do końca leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Jedną z cech charakterystycznych mojej wady było mocne nachodzenie jednej jedynki na drugą. Do tej pory wydawało mi się, że właśnie przez to nachodzenie na siebie... Witam, mam 31 lat i powoli zbliżam się do końca leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Jedną z cech charakterystycznych mojej wady było mocne nachodzenie jednej jedynki na drugą. Do tej pory wydawało mi się, że właśnie przez to nachodzenie na siebie dwóch przednich zębów mam skrzywioną rynienkę podnosową i niesymetryczne usta (jedna połowa górnej wargi jest węższa od drugiej, taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku dolnej wargi - węższe części warg znajdują się na skos od siebie). Niestety teraz gdy zęby są już proste rynienka jest nadal krzywa, asymetria ust zwiększyła się oraz pojawiła się widoczna asymetria policzków (tak jakbym była spuchnięta po jednej stronie). Czy opisaną sytuację może powodować układ mięśni "przyzwyczajony" do nieprawidłowego ustawienia zębów? Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Czy przedstawiony problem może oznaczać nie do końca prawidłowo ustawiony zgryz? Dodam jeszcze, że wada polegała również na cofnięciu do tyłu dolnej szczęki, a w leczeniu zastosowano metodę kamuflażu ortodontycznego (ekstrakcja dwóch górnych czwórek oraz "dopasowano" górną szczękę do dolnej) Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Jak postępować po tym leczeniu ortodontycznym?

Dzień dobry, ok 3 lat temu zakończyłam leczenie ortodontyczne - aparat stały góra i dół (mam 26 lat). Został założony retainer stały góra i dół. Górny zgryz jest w porządku, jednak dolne jedynki zaczęły delikatnie nachodzić na dwójki. Zęby ponownie... Dzień dobry, ok 3 lat temu zakończyłam leczenie ortodontyczne - aparat stały góra i dół (mam 26 lat). Został założony retainer stały góra i dół. Górny zgryz jest w porządku, jednak dolne jedynki zaczęły delikatnie nachodzić na dwójki. Zęby ponownie zaczynają wyglądać "jakby nie miały miejsca". Czy niezbędna jest wizyta u ortodonty i czy będzie w stanie coś z tym zrobić po zakończonym leczeniu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy muszę mieć most adhezyjny?

Witam, zdjęłam aparat ortodontyczny po 2 latach leczenia. Nie mam dolnej prawej 6. Ortodontka zaproponowała most adhezyjny w celu usunięcia luki po ww zębie. Mam retencję stałą oraz szyny woec żeby nie powinny się przesuwać . Czy muszę się... Witam, zdjęłam aparat ortodontyczny po 2 latach leczenia. Nie mam dolnej prawej 6. Ortodontka zaproponowała most adhezyjny w celu usunięcia luki po ww zębie. Mam retencję stałą oraz szyny woec żeby nie powinny się przesuwać . Czy muszę się zgodzić na ten most? Czy mogę odmówić? Czy ortodontka może mnie zmusić do wykonania tego mostu? Czy jest to tylko moja decyzja?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek

Które zęby mam usunąć?

Witam. W górnej części szczęki nie mam prawej 4 natomiast lewa 5 wymaga leczenia protetycznego związanego z odbudową zęba na wkładzie korzeniowym. Mam zęby mądrości które wyrosły prawidłowo i nie są zniszczone. Planuję leczyć zęby ortodontycznie. Ta lewa 5 wymaga... Witam. W górnej części szczęki nie mam prawej 4 natomiast lewa 5 wymaga leczenia protetycznego związanego z odbudową zęba na wkładzie korzeniowym. Mam zęby mądrości które wyrosły prawidłowo i nie są zniszczone. Planuję leczyć zęby ortodontycznie. Ta lewa 5 wymaga pilnego leczenia, ale zdaję sobie sprawę, że często leczenie ortodontyczne wymaga różnych ekstrakcji. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość w takiej sytuacji usunięcie zęba 5 i mając już usuniętą 4 i 5 leczyć zęby ortodontycznie czyli przesunąć resztę zębów czyli 8 w miejsce 7, 5 w miejsce 4 itd. Pytanie jest związane z tym, że nie mam pewności czy opłacalne będzie zakładanie korony na 5 skoro ortodonta może zdecydować o ekstrakcji. Wolałbym usunąć uszkodzoną 5 niż zdrowe i silne 8
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy samymi wyciągami naprawdę nie można uzyskać oczekiwanego efektu?

Dobry wieczór, Mam takie pytanie. W związku z przeprowadzką musiałam zmienić swojego ortodontę. Obecna Pani jest jedyną, która zdecydowała się kontynuować rozpoczęte leczenie ortodontyczne (mam już oba łuki założone za poprzedniego ortodonty). Górna szczęka mocno nachodzi na dolną. Poprzedni ortodonta... Dobry wieczór, Mam takie pytanie. W związku z przeprowadzką musiałam zmienić swojego ortodontę. Obecna Pani jest jedyną, która zdecydowała się kontynuować rozpoczęte leczenie ortodontyczne (mam już oba łuki założone za poprzedniego ortodonty). Górna szczęka mocno nachodzi na dolną. Poprzedni ortodonta zalecał wyciągi, a obecna Pani krytykuje ten pomysł i zaleca wyrwanie wszystkich "4", żeby zmniejszyć objętość górnych zębów z górnej szczęki. Nie wiem, co zrobić. Czy słuchać, czy zmienić ortodontę? Dodam, że ta Pani ma dziwne metody: np za kolejne wyciski pobrała ponad 200 zł, nie wydaje paragonów, nie ma cennika ogólnodostępnego i nigdy nie wiadomo, ile zapłaci się za wizytę. Nie korzysta z komputera, prowadzi papierową kartę pacjenta, przy czym, nie otrzymuję żadnych informacji zwrotnych np. jaki rodzaj łuku założyła itd... Brakuje mi do niej zaufania do jej metod pracy. Czy jednak może mieć rację i lepsze rozeznanie niż poprzedni ortodonta? Kiedy wystarczają wyciągi, by zmniejszyć różnicę między szczękami a kiedy naprawdę trzeba wyrywać "4"? Mam szerokie zęby, stłoczone, więc pewnie dlatego. Ale czy samymi wyciągami naprawdę nie można uzyskać efektu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Z jakim lekarzem skonsultować krzywe uzębienie?

Dzień dobry, wychodzi mi druga górna ósemka, która krzywi pozostałe zęby. (Rok temu usunęłam prawą górną ósemkę). Jednak wychodząca ósemka jeszcze się nie przebiła, delikatnie ją czuję językiem). Zastanawiam się nad leczeniem ortodontycznym. Moje pytanie brzmi: w celu konsultacji (usunięcia zęba), powinnam udać się na początku do stomatologa czy ortodonty?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego odczuwam ból dolnych zębów?

Od dwóch dni bolą mnie dolne zęby, ból jest pulsujący, podobny do tego podczas leczenia ortodontycznego które przechodziłam wiele lat temu, na tym łuku mam stały retainer. Pod jednym zębem który boli najbardziej wyczuwam przez policzek zgrubienie w kształcie kulki. Co to może być? Czy powinnam się martwić?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy możliwe jest założenie aparatu bez usuwania tych ósemek?

Witam. Chciałabym założyć aparat ortodontyczny stały mam 30 lat. Zdjęcie rtg ukazało dwie całkowicie zatrzymane górne ósemki rosną prosto nie dotykają siódemek nigdy nie bolały nie wiedziałam nawet że je mam. Moje pytanie brzmi czy jest możliwe założenie aparatu bez... Witam. Chciałabym założyć aparat ortodontyczny stały mam 30 lat. Zdjęcie rtg ukazało dwie całkowicie zatrzymane górne ósemki rosną prosto nie dotykają siódemek nigdy nie bolały nie wiedziałam nawet że je mam. Moje pytanie brzmi czy jest możliwe założenie aparatu bez uprzedniego usuwania owych ósemek czy raczej ekstrakcja ich byłaby wskazana przed leczeniem ortodontycznym ? Przyznam że chciałabym uniknąć ekstrakcji tych zębów. Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy powinienem jednak usunąć ósemki?

Niedługo będę miał zdejmowany aparat ortodontyczny. Zrobiłem zdjęcie RTG zębów i wykazało, że są w kosci ósemki w dolnej szczęce skierowane na inne zeby. Konsultowałem to z ortodonotka i chirurgiem szczękowym. Ortodonotka mówi, że nie ma potrzeby usuwania na... Niedługo będę miał zdejmowany aparat ortodontyczny. Zrobiłem zdjęcie RTG zębów i wykazało, że są w kosci ósemki w dolnej szczęce skierowane na inne zeby. Konsultowałem to z ortodonotka i chirurgiem szczękowym. Ortodonotka mówi, że nie ma potrzeby usuwania na ten moment tylko w sytuacji kiedy one zaczną wychodzić , ponieważ aktualnie zabieg jest bardzo inwazyjny z powodu tego, że te 8 są w kosci. Jak będą wychodziły to będę czuł charakterystyczny ból w przednich zębach i będę musiał szybko zareagować i wtedy usunąć bo generalnie nie wiadomo czy one w ogóle wyjdą ,bo mam 28 lat. Chirurg mówi , żeby je odrazu usunąć bo jak będą wychodziły to wpłyną negatywnie na dolne zeby i popsują całe leczenie. Wszystko jest oparte na prawdopodobieństwie i w sumie nikt nie jest w stanie powiedzieć tego stanowczo. Dlatego czy mógłbym Was prosić o ekspercka radę i doświadczenie ? Chciałbym po prostu żeby to nie zepsuło mi dotychczasowego leczenia ortodontycznego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mam nie zakładać retainera na noc?

Dzień dobry. Od kilku lat noszę retainer po leczeniu ortodontycznym. Obecnie ze wskazaniem, żeby zakładać go na noc co 2-3 dni (zapewne już do końca życia, bo skolioza mi się raczej nie cofnie). Ostatnio zauważyłam, że w pracy nerwowo przygryzam... Dzień dobry. Od kilku lat noszę retainer po leczeniu ortodontycznym. Obecnie ze wskazaniem, żeby zakładać go na noc co 2-3 dni (zapewne już do końca życia, bo skolioza mi się raczej nie cofnie). Ostatnio zauważyłam, że w pracy nerwowo przygryzam policzki, a w retainerze nie ma takiej opcji, więc zaczęłam go zakładać na ok. 4h dziennie od poniedziałku do piątku. Czy w takim układzie mogę całkiem zrezygnować z noszenia go w nocy? :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy jest możliwa odbudowa starego łuku?

Dzień dobry, od dwóch lat noszę aparat ortodontyczny i powoli kończę leczenie. Przed założeniem aparatu miałem usuwane 4 zęby - piątki. Szpary zeszły się, ale spowodowało to ścisk w buzi, tak że ciągle zagryzam język, co jest bardzo uciążliwe. Dodatkowo... Dzień dobry, od dwóch lat noszę aparat ortodontyczny i powoli kończę leczenie. Przed założeniem aparatu miałem usuwane 4 zęby - piątki. Szpary zeszły się, ale spowodowało to ścisk w buzi, tak że ciągle zagryzam język, co jest bardzo uciążliwe. Dodatkowo zęby są wycofane i małe, prawie ich nie widać. Generalnie lepiej było przed założeniem aparatu. Dlatego mam pytanie czy ewentualnie jest możliwość odbudowy starego łuku i wstawienie implantów w miejsce wyrwanych zębów? Czy takich zabiegów nie da się wykonać i muszę się przyzwyczaić.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy aparat na zęby jest bardzo uciążliwy?

Dzień dobry, zaczęłam niedawno leczenie ortodontyczne. Dostałam od lekarza plan leczenia. Widnieje tam zdanie: "poszerzenie górnego łuku źębowego za pomocą aparatu grubołukowego typu Hyrax oraz płyty Nance'a rozklinowującej do otwierania zgryzu i leczenia zgryżu głebokiego". Zrobiłam research nt. aparatu Hyrax... Dzień dobry, zaczęłam niedawno leczenie ortodontyczne. Dostałam od lekarza plan leczenia. Widnieje tam zdanie: "poszerzenie górnego łuku źębowego za pomocą aparatu grubołukowego typu Hyrax oraz płyty Nance'a rozklinowującej do otwierania zgryzu i leczenia zgryżu głebokiego". Zrobiłam research nt. aparatu Hyrax i się przeraziłam. Jednak nie jestem pewna czy powyższy opis mówi o typowym aparacie Hyrax (ze względu na ta płytkę Nancea). Byłabym bardzo wdzięczna za kilka słów o aparacie jaki mam mieć. Tzn. jak wygląda i czy jest bardzo uciążliwy w noszeniu. Jestem 100 procentowo pewna że chcę go założyć, jednak mam to być juz za tydzień a narazie nie mogę przez ten strach spać :(((
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Jakie jeszcze badania można wykonać?

Od dłuższego czasu zmagam się z bólem i napięciami ciała w różnych miejscach, szczególnie w okolicach głowy i szyi, lekkimi niedowładami kończyn, z problemami z zatokami, uściskiem twarzy, stanami ogłupienia. Miałam robione prześwietlenia bioder, kręgosłupa, szyi, tomografię... Od dłuższego czasu zmagam się z bólem i napięciami ciała w różnych miejscach, szczególnie w okolicach głowy i szyi, lekkimi niedowładami kończyn, z problemami z zatokami, uściskiem twarzy, stanami ogłupienia. Miałam robione prześwietlenia bioder, kręgosłupa, szyi, tomografię głowy, zatok. Niewiele z nich wyszło. Najgorsze były napadowe bóle głowy, przypominające nerwobóle, z czasem coraz cięższe i częstsze. Konsultacje z ortopedami, laryngologami, neurologami, psychologiem, fizjoterapia i osteopatia niewiele wykazały, lub pomogły tylko na chwilę, ciągle było mi tylko gorzej. Pewnego dnia czułam tak mocny ból głowy, że jedyne o czym mogłam myśleć, to wyrwać sobie ząb. Oczywiście to nie mogło się udać, ale za pomocą grubej igły osiągnęłam szparę między zębami w okolicach dziąsła i to przyniosło mi ulgę (prawe górne 3 i 4). Czułam jakby powietrze w końcu mogło mi dotrzeć do głowy.Do teraz noszę bolec między zębami, który wydaje się działać cuda( jeśli go wyjmę za parę godzin znów będzie mi gorzej). Od tego czasu mija półtora tygodnia. Jest mi o niebo lepiej, dyskomfort w ciele i stan rozbicia są zdecydowane lżejsze, żadnego nagłego ataku bólu głowy. Od razu poszłam do dentystki i chciałam po prostu wyrwać ten ząb. Dentystka zrobiła prześwietlenie i tomografie tej okolicy szukając mikrourazow, ale nic nie znalazła, wg niej problem może mieć przyczynę w źle przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym i problemem że zgryzem, podobnego zdania jest neurolog, dodając, że być może któryś z zębów uciska na zatokę szczękową. Czekam jeszcze na tomografie twarzoczaszki i wizytę u specjalisty od stawu skroniowo żuchwowego. Moja żuchwa faktycznie działa od pewnego czasu coraz bardziej na skos i to stamtąd odczuwam największy dyskomfort... myślę, że przed ortodonta była po prostu szersza... Usłyszałam jednak, że tego typu problemy, jeżeli spowodowane źle przeprowadzonym leczeniem ortodontycznym są bardzo trudne do wykrycia i wyprowadzenia. Jeżeli jednak jeszcze jeden lekarz będzie sugerował, że to właśnie tu jest sedno problemu, gdzie szukać pomocy, jaki ortodonta podejmie się takiego leczenia, jakie jeszcze badania można wykonać? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty