Anemia po usunięciu guza jelita grubego

Po operacji usunięcia guza jelita grubego mąż ma anemię (hemoglobina 10.2), wysoki poziom białych krwinek i płytek. Jaka dieta moze pomóc w powrocie do zdrowia? Zastanawiamy sie nad zakupem wyciskarki do soków. Katarzyna.

Witam,
W takie sytuacji dieta powinna być bardzo urozmaicona i kolorowa. Głównym źródłem żelaza jest mięso czerwone np. wołowina,wątróbka, żółtka jaja kurzego i jest to żelazo przyswajalne w 70%, natomiast żelazo pochodzenia roślinnego znajdzie Pani np. w nasionach lnu, amarantusie, szpinaku, morelach suszonych, orzechach, natce pietruszki -ale ten rodzaj żelaza nie jest aż tak bardzo przyswajalny. Wyciskarka do soków na pewno przyda się i można wyciskać sok np.z brokuła, natki pietruszki, buraka, robić różne bogate w żelazo i nie tylko mieszaniny. Jeśli stan zdrowia pozwala na dietę bogato resztkową, to warto taką stosować (produkty nieoczyszczone np. ryż brązowy, ciemne makarony itp.) choć na początku przez kilka miesięcy po operacji powinna dominować dieta lekkostrawna, by nie drażnić jelita. Życzę zdrowia.

Witam!
Przy nowotworze jelita grubego dieta powinna być lekkostrawna. Unikać należy potraw smażonych, przetworzonych. Stosować potrawy gotowane, chude mięso, pieczywo pszenne, jogurt naturalny. Unikać należy dużych ilości błonnika. Proszę wprowadzić do diety również soki wyciskane i warzywa. POZDRAWIAM

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
jeżeli lekarz nie zlecił suplementacji żelazem proszę wzbogacić dietę w podroby, kaszankę, salceson ( produktu z krwią zwierzęcą) oraz w szpinak, buraczki, natkę pietruszki.
Wyciskarka do soków to bardzo dobry pomysł.