Badania prenatalne a ryzyko poronienia

Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań prenatarnych. Mam 28 lat, usg wyszło bardzo dobrze nt 1,5, obecna kość nosowa, ryzyko podst 21: 1:732 - po usg 1:3661. Jednak po teście z krwi: bhcg 69,40 IU/I (2,020) papp-a 0,860 IU/I (0,316) ryzyko wzrosło aż do 1:133. Boję się aminopunkcji w obawie że mogę poronić zdrowe dzieciątko. Mam 15 ms dziecko więc trudno mi byłoby po zabiegu odpocząć. Czy naprawdę mimo dobrego usg jest aż takie ryzyko ZD? Czy test z krwi mógł się pomylić?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

badanie usg może być prawidłowe a mimo to wskazana jest aminopunkcja jednak warto się zastanowić czy jeżeli dziecko jest chore to zdecydowałaby się Pani na aborcje bo jeśli nie to uważam, że nie ma sensu robić tego badania. Ryzyko poronienia wynosi 0,5-1 procent.

Pozdrawiam.