Bardzo proszę o interpretację poniższego rozpoznania

Witam. Oto rozpoznanie: C92.0 Ostra białaczka szpikowa RUNx1-RUNX1T1 (+) CBF-MYH11 (-) FLT3-ITD(-) 45, X.-Y, t (8;21) [20], 46, xy [1]. Proszę o dokladne opisanie wszystkiego, co jest związane z tym rozpoznaniem (również o grupę ryzyka). Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Symbole w opisie białaczki oznaczają obecność częstego zaburzenia genetycznego w komórkach białaczkowych, co wiąże się z korzystniejszym rokowaniem niż w innych podtypach białaczek. Klasyfikuje to pacjenta do grupy niskiego ryzyka.

Są jednak także inne czynniki, które decydują o korzystnym/niekorzystnym rokowaniu.

I tak czynnikami niekorzystnymi są:
- wiek >60 lat,
- wtórna postać białaczki (wywodząca się np. ze schorzenia zwanego MDS),
- zły stan ogólny,
- ekspresja MDR1,
- ilość leukocytów przy rozpoznaniu >20 tys./l,
- ekspresja CD 34+ (cząsteczka na powierzni komórek).

Z kolei czynnikiam zwiększającymi ryzyko nawrotu choroby są:
- wiek powyżej 60 lat,
- opóźniony wynik leczenia indukcyjnego,
- ekspresja MDR1,
- ilość leukocytów przy rozpoznaniu <20 tys./l,
- płeć żeńska,
- LDH powyżej normy.

O ostrej białaczce szpikowej można więcej poczytać na naszych stronach: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-szpikowej.

Pozdrawiam serdecznie