Bezpieczeństwo stosowania tabletek II, III i IV generacji

Coraz częściej słyszy się że tabletki starszej generacji II są bezpieczniejsze o tych nowszej generacji czyli III i IV. Chodzi głównie o układ krążenia. Co Pan ginekolog się sadzi na ten temat.

Tabletki tzw. IV generacji z Dorspirenonem nieznacznie bardziej zwiększają ryzyko zakrzepowego zapalenia żył. Należy jednak pamiętać, że wszystkie hormonalne antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepicy, według rożnych źródeł 3-6 x. Pamiętać należy, że np. ciąża 100x zwiększa ryzyko zakrzepicy i nikt nie zabrania zachodzenia w nią.