Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych będąc w ciąży

Jaki ma to wpływ na płód i czy można poronić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W ciąży niewskazane jest przyjmowanie jakichkolwiek leków. Pierwszy trymestr jest wyjątkowo newralgiczny ze względu na organogenezę (tworzenie wszystkich narządów dziecka).
W ostatnich latach nie prowadzono szczegółowych badań nt wpływu tabletek antykoncepcyjnych na rozwój płodu. Wcześniej wykazano wpływ na rozwój narządów płciowych. Należy jednak podkreślić, że badania były prowadzone na lekach starszej generacji, zawierających znacznie większe dawki hormonów. W ostatnich latach nie zauważono powtarzających się zaburzeń.

Pozdrawiam.