Brak okresu i wykluczenie ciąży oraz wynik bHCG

Witam serdecznie! Ostatnią miesiączkę miałam 1 grudnia. Od 15 grudnia kochałam się z partnerem dość intensywnie. Zawsze się zabezpieczaliśmy. Byłam wczoraj u lekarza ginekologa ale nic nie zobaczył. Zlecił zrobienie badania B-HCG. Wynik badania ujemny. Okresu nadal brak. Czy mogę wykluczyć ciążę? Jaki może być powód braku miesiączki? POZDRAWIAM

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w opisywanej sytuacji ciążę można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć. Wpływ na opóźnienie miesiączki mogła mieć zmiana stylu życia, przebyta infekcja, stres. Jeżeli w dalszym ciągu miesiączka nie wystąpiła, to konieczne może okazać się wykonanie badań hormonalnych i ustalenie przyczyny endokrynologicznej.