Chora tarczyca a prawidłowa ilość spożywanych kalorii

Dzien dobry, mam pytanie wzgledem prawidlowej ilosci spozywanych kalorii, otoz mam 26 lat, problemy z tarczyca na ktora sie lecze, zmienilam obecnie prace z ciezkiej na totalnie lekka, stojaco siedzaca. Przytylam 10 kg w ciagu kilku miesiecy i jestem zalamana. Przeszukuje rozne portale szukajac informacji ile tak naprawde kalorii powinnam jesc by chudnac cwiczyc kilka razy w tygodniu. Moja dietetyczka poradziala mi iz mam jesc 1300 kcal, jedni twierdza ze 1600 inni zas ze 2000.

Witam serdecznie! Dieta powinna być dopasowana indywidualnie. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od płci, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego. Ciężko bez tych danych ustalić prawidłową kaloryczność diety. Poniżej podam Pani kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy.
1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu.
2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne.
3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal.
4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne.
5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną.
Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory.
6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty.
7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych.
8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień.
Pozdrawiam,
Dietetyk Patrycja Sankowska

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Bez wywiadu trudno powiedzieć. Osobiście myślę, że ok. 1300kcal na diecie redukcyjnej. Ważniejsze jest jednak co Pani je i o jakich porach niż sztywne trzymanie się ilości kalorii.
Co do ćwiczeń - polecam codziennie 0,5-1h, szczególnie przy problemach z hormonami tarczycy.