Skutki uboczne sterydów wziewnych

Choruję na astmę ok. 3 lat z ciężkim przebiegiem, przez cały ten okres biorę sterydy wziewne oraz w tabletkach. Sterydy w tabletkach brałam co miesiąc zaczynając od 60mg Encortonu stopniowo schodząc do zera. Następnie stan zdrowia pogarszał się i zaczynałam od nowa. Od ubiegłego roku od czerwca biorę leki sterydowe wziewne w największej dawce oraz w tabletkach Metypred zaczynając od 32mg schodząc do 8mg. Poniżej tej dawki nie mogę zejść bo następuje silna duszność i trafiam na oddział. Chcę też dodać, że stosuje inne leki od astmy takie jak: Theovent 300mg i Eonic 10mg oraz lek przeciwalergiczny Xzyzal. Przez cały ten okres przytyłam 30 kg, moja skóra jest cienka jak papier, boli mnie i wszystko ją podrażnia. Mam wrażenie, że ma to również wpływ na mój nastrój i problemy z głową. Mam 46 lat i chciałabym jeszcze żyć, ale nie wiem jak. Proszę bardzo o radę i o wymienienie konkretnych skutków przyjmowania tych leków jakie mogły wystąpić u mnie.

Witam serdecznie! Długoletnia strydoterapia może odpowiadać za szereg objawów niepożądanych. Leczenie takie może wpływać na metabolizm, gospodarkę elektrolitową. Często pacjenci zażywający takie leki mają tendencję do przyrostu masy ciała, najczęściej również z charakterystycznym rozłożeniem tkanki tłuszczowej w obrębie karku, brzucha, twarzy. Najczęściej pacjenci mają równocześnie szczupłe kończyny górne i dolne. Sterydy wpływają również na skórę- mogą doprowadzać do powstania rozstępów, dochodzi do ścieńczenia skóry. Leki te niekorzystnie wpływają również na tkankę kostną - w przebiegu długotrwałej terapii wskazane jest zażywanie leków chroniących tkankę kostną. Bez możliwości badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości aby stwierdzić jakie powikłania występują u Pani. Natomiast proszę pamiętać, że prawdopodobnie na podstawie opisu który Pani podała raczej trudno będzie leki te odstawić. Z tego powodu należy do terapii dołączyć (jeżeli nie były stosowane) leki które zmniejszają ryzyko powikłań. Najczęściej stosowane są preparaty osłaniające błonę śluzową żołądka, preparaty wapnia i witaminy D3, bisfosfoniany. Wskazane jest również unikanie równoczesnego stosowania leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Proszę również pamiętać o systematycznym wysiłku fizycznych (choćby 45-minutowym spacerze 3 razy w tygodniu), zbilansowanej diecie redukcyjnej. Pozdrawiam