Ciąża a kontakt z osobą chorą na różyczkę

Witam jestem w 20 tyg ciazy i pracuje w przedszkolu panicznie boje sie różyczki. Nic narazie o różyczce wśród dzieci nie słyszałam ale czytałam na internecie ze okres zarazania czesto jest bezobjawowy. Jakie byloby zagrożenie dla mojego dziecka w przypadku kontaktu z chorym dzieckiem?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W przypadku zakażenia wirusem różyczki po 4 miesiącu ciąży, najczęstszą (i najczęściej jedyną) wadą wrodzoną u dziecka jest głuchota.
Zakażenie na tym etapie ciąży nie jest już tak niebezpieczne jak w przypadku pierwszego trymestru, kiedy ryzyko powikłań i wystąpienia wrodzonego zespołu różyczki jest bardzo duże.
Zakażenia w III trymestrze ciąży najczęściej nie dają żadnych objawów u dziecka.