Brak przeciwciał przeciw wirusowi różyczki: co robić?

Okazało się, że nie mam przeciwciał przeciw wirusowi różyczki. Wynik <10 AU/ml. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Jak zapobiegać zachorowaniu? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zapobiegać zachorowaniu można jedynie poprzez unikanie kontatku z chorymi. Obecnie szczepionka nie jest możliwa do zastosowania. Należy pamiętać, że najczęściej chorują dzieci. Jeśli nie pracuje Pani z dziećmi, to ryzyko zachorowania nie jest wysokie. Można unikać zbędnych wizyt w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, zredukuje to ryzyko zakażenia w dużym stopniu.

Konsekwencje ewentualnej choroby są największe, jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się wszystkie ważne narządy dziecka. Obecnie będzie Pani wchodzić już w drugi trymestr, kiedy ryzyko dla dziecka jest niższe, nawet w obliczu Pani zakażenia.

Generalnie proszę się nie niepokoić i zachować optymistyczne nastawienie. Po ciąży powinna Pani się zaszczepić.

Pozdrawiam serdecznie!