Ciąża po poronieniu - co dalej?

Witam.

Proszę odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie. Mam 28 lat pierwsze dziecko urodziłam bez problemów, w tym roku w czerwcu w 9 tyg. stwierdzono ciążę obumarłą (5 tydzień). W szpitalu miałam łyżeczkowanie.

Obecnie nie robiłam żadnych badań a jestem w ciąży tak wynika z 5 testów ciążowych. Mam pytanie ponieważ bardzo się boję - poza brakiem nie mam żadnych objawów nawet nie mam obolałych piersi co mnie bardzo martwi:(.

Ostatni okres miałam 30.09.2010. A poza tym mój mąż miesiąc przed brał cały czas przez dwa tyg. jakieś leki a dwa tyg. antybiotyki . Czy jakość nasienia ma wpływ na maleństwo? Czy jest jakieś zagrożenie?

Niedługo pójde do lekarza, ale proszę o odpowiedź szybko:(, boję się, że znowu zdarzy się coś złego :(. Pracuję 8 godzin przy komputerze i grzejniku (grzejnik stoi koło komputera) czy to może mieć wpływ na dziecko?

Dziękuję z góry z odpowiedź. Zrozpaczona.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zdecydowanie nie powinna Pani rozpaczać. Rozumiem, że poziom Pani lęku o ciążę jest wysoki, ponieważ strata ostatniej była bolesna. Proszę jednak pamiętać, że 85% kobiet po pojedynczym poronieniu szczęśliwie zachodzi w kolejną i rodzi o czasie dziecko.

Pani szanse są jeszcze większe, bo raz już Pani rodziła. Jeśli grzejnik nie jest źródłem zbyt dużej temperatury, nie poci się Pani, nie musi rozbierać jak "do rosołu" , to nie stanowi zagrożenia dla ciąży, podobnie jak komputer. Leki przyjmowane przez męża również nie zagrażają dziecku.

Powinna Pani teraz zadbać o jak najszybszą wizytę u ginekologa, który poprowadzi ciążę. Należy wykonać badanie USG i serię badań z krwi, standardowych na początku ciąży. Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!