Co mogą oznaczać takie drgania mięśni?

Witam od jakiegoś czasu a tak na dobrą sprawę od roku, borykam się z problemem drgań poszczególnych włókien mięśniowych na całym ciele, wygląda to mniej więcej jak drgającą powieka co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam, istnieje wiele przyczyn drżenia mięśni, choć najczęstszą (zwłaszcza w młodym wieku) są niedobory witaminowe, zwłaszcza potasu i magnezu. Warto je zatem suplementować, najlepiej po wcześniejszym wykonaniu badań (morfologia oraz oznaczenie poziomu stężenia we krwi tych pierwiastków), by bezpiecznie dobrać dawkę. Również witaminy z grupy B odpowiadają za mimowolne skurcze mięśni (zwłaszcza witamina B1), ale uwaga: zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą dawać takie objawy, więc ważne, by suplementacji nie przeprowadzać na własną rękę, lecz w porozumieniu z lekarzem. Jeśli drgania mięśni nie mają swej przyczyny w niedoborach, to warto przyjrzeć się swojej apteczce – niektóre leki mogą dawać takie skutki uboczne (SSRI, cyklosporyna, amiodaron i wiele innych). Poza drżeniem polekowym i poalkoholowym innych przyczyn należy szukać w chorobach, a tych jest wiele – choroba Parkinsona, padaczka, pląsawica Huntingtona, hipoglikemia czy stwardnienie zanikowe boczne. Więcej o drżeniach mięśni i chorobach je wywołujących w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby. Proszę pamiętać, że niezależnie od przyczyny, nie należy bagatelizować takich objawów, zwłaszcza gdy utrzymują się długo. Sugeruję kontakt z internistą z przychodni POZ – po zebraniu wywiadu i zleceniu podstawowych badań, może podjąć decyzję o skierowaniu Pana do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na pytanie internauty – wyjaśnione tam są kwestie ewentualnych badań przy tego typu dolegliwościach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-miesni-jaka-jest-przyczyna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.