Co może być powodem tych biegunek?

Rok temu gdy zaczęło się zdalne nauczanie zaczęły pojawiać się u mnie problemy z częstymi biegunkami. Dodam ze spędzanie czasu w domu było dla mnie bardzo stresujące. Po 3 miesiącach lekarz przepisał mi enzymy trawienne. Na początku pomogły jednak potem wszystko wróciło. Aktualnie biegunki/luźne stolce towarzyszą mi na codzień. Myślałam że to jelito drażliwe jednak niezależnie od tego co jem biegunki nadal występują za każdym razem. Po wyprowadzce przez 2 tygodnie było w porządku, potem znów wszystko wróciło. Myślałam że może to faktycznie jakieś schorzenie jelit itp. Jednak gdy wyjechałam na miesiąc do narzeczonego wszystkie dolegliwości ze strony brzucha odpuściły. A było to w okresie świątecznym więc jadłam na prawdę sporo i bardzo różnych rzeczy. Dzień po powrocie do domu, wszystko znów wróciło. Jestem osobą bardzo wrażliwą i często się stresuję lub o coś martwię. Do tego dochodzą zaburzenia lękowe i epizody depresyjne. Czy możliwe jest to że te wieczne biegunki są powiązane z tym że ciągle się o coś boję, czymś stresuję? Nie wiem czy kierować się do gastrologa czy psychiatry skoro w okresie wyjazdu do narzeczonego nagle wszystkie dolegliwości odpuściły a z dniem powrotu pojawiły się znów

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Biegunki mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn. W pierwszej kolejności należałoby przebadać się pod kątem chorób układu pokarmowego. W tym celu proszę udać się do gastrologa, który zleci Pani odpowiednie badania i na ich podstawie zaplanuje dalsze leczenie. Być może lekarz zleci Pani wykonanie szerszej diagnostyki, tj. usg jamy brzusznej, gastroskopii oraz kolonoskopii. Czasami biegunka może być również wynikiem nietolerancji określonych pokarmów. W tym celu można wykonać odpowiednie testy diagnostyczne. Proszę także obserwować swój organizm, aby sprawdzić, czy te dolegliwości nie pojawiają się lub nasilają pod wpływem spożywania konkretnych produktów. W takim przypadku konieczna będzie ich eliminacja z codziennej diety.

Jeżeli gastrolog uzna, że nie ma powodu do niepokoju, a badania nie wykażą jakichś nieprawidłowości, można podejrzewać, przyczyna tych biegunek jest psychogenna. Z pytania wynika, że jest Pani osobą wrażliwą, podatną na sytuacje stresowe itp. Warto udać się na wizytę do psychologa, aby wspólnie z nim przepracować swoje stany emocjonalne. Może się bowiem okazać, że wraz z poprawą samopoczucia psychicznego, znikną jednocześnie fizyczne dolegliwości.

Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami na portalu abcZdrowie.pl na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

Być może pomocne okażą się dla Pani również odpowiedzi ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-ze-stresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podlozem-biegunki-przewleklej-moze-byc-stres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-stres-bol-brzucha-i-rozwolnienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stres-moze-powodowac-biegunki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.