Co może oznaczać ten opis kręgosłupa?

Zmniejszenie fizjologicznej lordozy, dyskopatiaC5/C6 w odcinku C kręg. Kobieta lat 32

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kręgosłup, gdy spojrzeć na niego z boku, nie jest prosty – poszczególne jego odcinki (szyjny, piersiowy, lędźwiowy) mają naturalne krzywizny, zwane kifozami i lordozami. Krzywizny te są konieczne do właściwego funkcjonowania kręgosłupa związanego ze znoszeniem i prawidłowym reagowaniem na obciążenia.

Lordoza kręgosłupa szyjnego to inaczej wygięcie kręgosłupa w górnym odcinku do przodu – gdy dochodzi do patologicznych zmian z nią związanych mówi się o „zniesieniu” lub „spłyceniu” czy też „zmniejszeniu” lordozy. Oznacza to wyprostowania tego odcinka kręgosłupa, co jest konsekwencją zmian patologicznych w obrębie narządu ruchu – w Pani przypadku dyskopatii. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Dyskopatia odcinka szyjnego oznacza zwyrodnienie krążka międzykręgowego na poziomie C5/C6, czyli uwypuklenie dysku znajdującego się pomiędzy kręgami. Zdrowy dysk działa jak amortyzator, natomiast w wyniku dyskopatii dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania dysku, co w konsekwencji daje dolegliwości bólowe (w zależności od rozmiaru przepukliny oraz jej umiejscowienia). Więcej na temat choroby może się Pani dowiedzieć z tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.