Co może znaczyć takie kłucie po lewej stronie?

Witam, od jakiegoś tygodnia może więcej bardzo kłuję mnie po lewej stronie (jakby serce) nie jest to ból ciągły raczej, są to ataki bólu, nagle od niczego (np.gdy stoję) boli tak, że przez jakąś minute nie mogę oddychać. Mam 21 lat i ważę 48 kg nie uprawiam sportów, raczej dużo chodzę. Od czego to może być i jak zrobić żeby przestało?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Taki objaw jest niepokojący i powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem. Tylko dzięki zleceniu odpowiednich badań będzie można ustalić przyczynę tych dolegliwości.

Tego typu kłucie w okolicy serca może być objawem zarówno chorób kardiologicznych, jak również innych schorzeń. W pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty kardiologii. W diagnostyce pomocne może okazać się m.in. elektrokardiografia, czyli badanie służące rozpoznawaniu chorób serca, które jest nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Niekiedy podobne dolegliwości pojawiają się również w wyniku nadwyrężenia mięśni np. w czasie jakiegoś wysiłku lub mogą oznaczać nerwobóle. Innym czynnikiem powodującym tego typu objaw może być długotrwały stres. Jeżeli zauważy Pan, że kłucie w okolicy serca faktycznie pojawia się na tle nerwowym w stresujących sytuacjach, to warto również zasięgnąć pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ tylko szybka i kompleksowa diagnostyka pomoże ustalić źródło problemu, aby następnie w razie konieczności podjąć odpowiednie leczenie. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abczdrowie.pl, który przedstawia możliwe przyczyny takich dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-sercu-przyczyny-leczenie

Warto również sprawdzić, co na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-klucia-serca-i-trudnosci-w-oddychaniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-i-ucisk-w-okolicy-serca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-klucia-serca-i-trudnosci-w-oddychaniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.