Co można powiedzieć o moim opisie kręgosłupa?

Proszę o interpretację wyników. Zmniejszenie fizjologicznej lordozy .Skolioza lewa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie L 3,4 dehydratacja Zmiany zwyrodnieniowe , wytwórcze na sąsiadujacych ze sobą krawędziach trzonów kręgów . Wypukliny dotrzonowe /g. Schmorla/ powierzchni stawowych trzonów W obrębie trzonów hiperintensywne obszary w obrazach T1 i T2 zależnych o typie ognisk stłuszczenia /przebudowy tłuszczowej szpiku/ Na poziomie L 3,4,5 obwodowa , tylna przepuklina - protrusio - krążka międzykręgowego . Ucisk worka oponowego . Zwężenie struktura kanału nerwu rdzeniowego obustronne, siegające do korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego . Przepuklina krązka L5/s1 w obrębie tkanki tłuszczowej epiduralnej . Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne , intensywnie po stronie lewej, siegające do korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego Pogrubiałe więzadła żółte obustronnie . Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka rdzenia i nici ogona . W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji . Wskazania do konsultacji lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis kręgosłupa wskazuje na wielopoziomowe zwyrodnienia na poziomach T1-L5. Niektóre z nich mogą być skutkiem zużywania się struktur kręgosłupa wskutek wieku, ale też wieloletnich zaniedbań w obrębie tego narządu ruchu.

Natomiast przepuklina na poziomach L3-L4-L5 to uwypuklenie (wysunięcie się, potoczne „wypadanie” dysku) krążka międzykręgowego – amortyzatora znajdującego się pomiędzy każdym z kręgów. Przepuklinie towarzyszy także dehydratacja – to jest utrata płynu, sprawiającego, że dyski są poduszeczkami mogącymi funkcjonować jako amortyzacja. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-budowa-funkcje-oznaczenia-kregow-choroby-jak-o-niego-dbac.

Gdy dochodzi do przemieszczenia się tego tzw. dysku, kręgosłup traci stabilność, a pojawia się ból, niekiedy bardzo dotkliwy. Mogą mu towarzyszyć parestezje, czyli zaburzenia czucia – w przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą to być zwłaszcza dolegliwości kończyn dolnych.

Wskutek przepukliny doszło u Pani do ucisku (czyli modelowania) worka oponowego. Gdy ucisk jest duży, stwarza ryzyko nawet paraliżu. Problematyka przepukliny kręgosłupa została poruszona w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Zarówno zwężenia kanału rdzeniowego, jak i widoczne pogrubiałe żółte więzadła mogą dawać objawy tzw. rwy kulszowej, manifestującej się bólem w obrębie biegnącego wzdłuż kręgosłupa i uda nerwu kulszowego. Jeśli jest pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Tak jak zostało napisane w wyniku badania – sugeruję niezwłoczny kontakt z lekarzem, który Panią skierował na nie – trudno interpretować te wyniki w oderwaniu od wywiadu zebranego od pacjenta oraz badania fizykalnego. Niemniej w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych wskazane jest szybkie rozpoczęcie leczenia. W tym celu warto skonsultować się z neurologiem lub nawet neurochirurgiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.