Co można wywnioskować z powyższego badania?

Witam, Od 2 miesięcy borykam się z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który w zależności od aktywności fizycznej potrafi promieniować aż do stopy prawej nogi. Podczas schylania również ból się nasila. Wyniki badań rezonansu magnetycznego wyglądają następująco: Spłycona fizjologiczna lordoza Wysokość trzonów kręgów zachowana, bez stref obrzęku szpiku.Krążki m/kręgowego L3/L4/L5 z cechami dehydratacji, obniżone, pozatym krążki m/k o prawidłowym stopniu uwodnienia, o zachowanej wysokości. Stożek rdzenia widoczny jest w miejscu typowym o niezmienionej strukturze L3/L4 - dyskretne uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego z modelowaniem worka oponowego L4/L5 - nieznacznie większe uogólnione , asymetryczne z przewagą strony prawej uwypuklenie krążka m/kręgowego z modelowaniem worka oponowego L5/S1 - centralna protruzja krążka m/kręgowego z impresją worka oponowego poza tym w badaniu nie stwierdza się dokanałowych uwypukleń m/kręgowych z kompresją worka oponowego Rdzeń kręgowy, stożek końcowy rdzenia i cauda equina bez patologii ogniskowej Kanał kręgowy i otwory m/kręgowe bez stenozy Jak interpretować taki opis, a właściwie co możemy wywnioskować z powyższego badania? W tej sytuacji jaką formę leczenia najczęściej się stosuje, operacyjną czy może rehabilitacyjną, oczywiście jeżeli takową da się określić bez wglądu do zdjęcia? Z góry bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi i poświęcenie czasu na analize.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Szanowny Panie, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Z wyrazami szacunku Jakub Wiśniewski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty