Co oznacza bardzo wysoki - 489 IU/ml -wynik toksoplazmozy IgG przy IgM 0,196?

Jestem w 10 tygodniu ciąży, mam 37 lat, przyjmuję D****** 3x1 i dopochwowo l******* 2x2. Zrobiłam badania na toksoplazmozę. Wyniki: IgG 489, IgM 0,196. Przeraziłam się, gdy porównałam z wynikami sprzed dwóch lat: wtedy IgG wyniosło 47,10, a IgM 0,11. W jeszcze poprzedniej ciąży, w 2002 r. wyniki były następujące: IgG 66, IgM 0,52. Dlaczego teraz jest tak wysokie IgG? Czy to niebezpieczne dla dziecka? Czy powinnam się leczyć? Powtórzyć badania? Bardzo się martwię, tak długo czekaliśmy na to dziecko.. Proszę o szybką odpowiedź. Bardzo dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Nie ma powodu do niepokoju. Wysoki poziom IgG świadczy o przebytym zakażeniu pasożytem T. gondii przed laty. Zapewne przed pierwszą ciążą. Ujemny wynik IgM wskazuje, że przyrost IgG nie jest spowodowany reaktywacją infekcji. Nie ma zagrożenia dla dziecka. W razie wątpliwości lekarz może zlecić wykonanie oznaczenia awidności przeciwciał IgG, jednak uważam, że będzie to zbyteczne.

Proszę z wynikiem zgłosić się do lekarza kierującego, na pewno uzyska Pani od niego równie dobre informacje. Leczenie w tej sytuacji jest niepotrzebne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.