Co oznacza wynik badania kręgosłupa 44-latka?

Czy centralna wypuklina L4-5 wielkości 3mm w wymiarze strzałkowym, uciska worek opony twardej i obustronnie korzenie nerwowe w zwężonych zachyłkach bocznych kanału kręgowego oraz przepuklina jądra miażdżystego L5-S1 wielkości 2 mm w niewielkim stopniu uciska worek opony twardej. Zmiany degeneracyjne blaszak granicznych sąsiadujących trzonów typu Monica II to coś poważnego? Mam 44 lat

Lek. Michał Lenard

Krążki międzykręgowe uciskają na rdzeń kręgowy, co może dawać objawy bólu i mrowienia kończyn. Wynik powinien ocenić lekarz zlecający badanie, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Nie można wykluczyć, że konieczna będzie operacja kręgosłupa. Pozdrawiam!