Co oznacza wynik MR kręgosłupa 35-letniego mężczyzny?

Witam mam 35 lat robiłem ostatnio rezonans kręgosłupa proszę o opinie "Początkowe zmiany zwyrodnieniowe z drobnymi osteofitami krawędzi trzonów kręgów. Nierówności blaszek granicznych z guzkami Schmorla pogranicza piersiowo-lędźwiowego. Cechy dehydratacji krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5. Na poziomie L4-L5 - obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego z pęknięciem pierścienia włóknistego i wytworzeniem na tym tle tylno-prawobocznej, dootworowej protruzji na głębokość ok. 4 mm. Materiał krążka międzykręgowego na tym poziomie powoduje modelowanie worka oponowego z obustronnym, niewielkiego stopnia spłyceniem zachyłków bocznych, dochodząc do miejsca odejścia początkowych odcinków korzeni nerwowych L5. Wpuklając się do prawego kanału korzeniowego powoduje jego zwężenie z modelowaniem prawego korzenia nerwowego L4. Lewy kanał korzeniowy przewężony w mniejszym stopniu przez obwodowo uwypuklony materiał krążka międzykręgowego ze zmniejszeniem rezerwy objętościowej w odcinku dolnym dla lewego korzenia nerwowego L4."

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz zmiany dyskopatyczne. Warto zaznaczyć, że nie każda opisana zmiana musi wywoływać objawy kliniczne. Zależy to między innymi od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. W celu interpretacji wyniku sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego, ponieważ dalsze postępowanie/leczenie zależy głównie od pana objawów.