Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej 41-letniej kobiety?

Czy wynik rtg klatki piersiowej jest prawidlowy cien srodpiersia gornego i wnek nieposzerzony. Zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze w zakresie trzonów kregow piersiowych w postaci osteofitozy ich przednio-bocznych krawędzi oraz sklerotyzacji blaszek granicznych..Co to znaczy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie klatki piersiowej. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób płuc. Nie wspomniała Pani, czy w ostatnim czasie wystąpiły pewne infekcje dróg oddechowych, a także, czy obecne są jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Analizując wynik badania rtg klatki piersiowej, prawdopodobnie nie powinno stwierdzić się odchyleń od normy, a także brak jest aktualnego stanu zapalnego. Nieposzerzone wnęki płucne mogłyby świadczyć o braku nieprawidłowości w obrębie płuc i serca.

Natomiast w przypadku kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, można by stwierdzić, że mogły wystąpić pewne stany zwyrodnieniowe. Jednakże dokładną ocenę powinien w tym wypadku przeprowadzić lekarz ortopeda.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem, który dokładnie oceni wynik badania rentgenowskiego.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.