Co oznaczają wyniki badań kręgosłupa u 28-latki?

Dzień dobry Proszę o pomoc w interpretacji wyniku. Na poziomach L1/L2/L3 niewielkie szerokie przepukliny krążków międzykręgowych przylegają do worka oponowego. Na poziomie L3/L4 szeroka przepuklina krążka międzykręgowego modeluje worek oponowy, zwęża otwory międzykręgowe bez konfliktu korzeniowego. Na poziomie L4/L5 szeroka przepuklina krążka międzykręgowego przylega do worka oponowego, zwęża otwory międzykręgowe bez konfliktu korzeniowego. Na poziomie L5/S1 szeroka przepuklina krążka międzykręgowego przylega do korzeni nerwowych S1. W trzonie kręgu Th12 i L4 widoczne są pojedyncze zmiany ogniskowe wlk. odpowiednio 8 mm i 6 mm, hyerintensywne w obrazach T1- i T2-zależnych, niewidoczne w sekwenci STIR - ogniska stłuszczenia lub bogatotłuszczowe naczyniaki.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonane badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, a także, czy występują pewne dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Najważniejszym krokiem byłaby konsultacja stacjonarna u lekarza neurologa, który po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu. Jest to na tyle istotne, gdyż ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia.

Z przedstawionego opisu rezonansu magnetycznego można by wywnioskować, że wyodrębniono przepuklinę krążka międzykręgowego w obrębie odcinka lędźwiowego. Taka dyskopatia na pewno powinna być poddana dalszemu leczeniu, przede wszystkim polegającym na właściwej rehabilitacji, między innymi: mobilizacji, masażu leczniczego oraz jonoforezie.

Należy podkreślić, że głównymi przyczynami dyskopatii mogą być przeciążenia, otyłość, choroby przewlekłe, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, urazy mechaniczne, czy ciąża.

Natomiast w przypadku odcinka piersiowego kręgosłupa prawdopodobnie uchwycono zmianę o charakterze ogniskowym, odpowiadającą naczyniakowi.

Lekarz specjalista na wizycie zdecyduje o dalszych krokach postępowania, aby zmniejszyć istniejący dyskomfort ze strony narządu ruchu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moze-swiadczyc-bol-kregoslupa-ledzwiowego/2

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.