Co oznaczają wyniki badania parametrów wątrobowych?

Dzień dobry, Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w ocenie wyników badań. Obawiam się, ze mogą świadczyć o chorobie wątroby... Podwyższone wyniki to: Cholesterol całkowity 6,1 mmol/l < 5,0 Cholesterol całkowity 235 mg/dl < 190 Triglicerydy 2,0 mmol/l < 1,7 Triglicerydy 177 mg/dl < 150 ALT 51 U/l < 41 AST 66 U/l < 38 EO% 5,4 % < 5,0 Nie mam nadwagi ani nałogów, odżywiam się bardzo zdrowo, a alkohol piłem pewnie z rok temu. Co mogą znaczyć te wyniki? Będę wdzięczny za poradę. Pozdrawiam M.

Dzień dobry,

ma Pan za wysoki poziom cholesterolu i zawyżone próby wątrobowe. Proszę się skontaktować z lekarzem rodzinnym oraz z dietetykiem.

Wyniki można obniżyć w naturalny sposób poprzez stosowanie odpowiedniej diety, np. wykluczenie czerwonego mięsa czy tłustych wędlin i serów. Jednakże nie należy całkowicie rezygnować z tłuszczu, w diecie trzeba uwzględnić zdrowe kwasy tłuszczowe.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga