Co to są kryształy szczawianu wapnia?

Witam. Mam córkę 7-miesięczną, która urodziła się w 29 tygodniu ciąży z wagą 1430 g. Zrobiłam badanie moczu i pojawiły się nieprawidłowości. Proszę o pomoc w interpretacji. Wyniki: barwa - jasnożółta, przejrzystość - lekko mętny, odczyn - kwaśny, ciężar właściwy - 1014, nabłonki płaskie - dość liczne, nabłonki okrągłe 6-8, leukocyty 4-6-8, składniki mineralne - dość liczne. Sa też kryształy szczawianu wapnia. Zuzia dostaje E*** N 25, wit. B6, C*** i D***.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

W badaniu ogólnym moczu Pani córki występują cechy zakażenia dróg moczowych, tj. zmniejszona przejrzystość moczu oraz lukocyturia - wzrost poziomu leukocytów w osadzie moczu. Składniki mineralne moczu, w tym przypadku kryształy szczawianu wapnia, nie świadczą o konkretnym schorzeniu, jednak ich obecność predysponuje do wystąpienia  kamicy nerkowej. Wskazana byłaby wizyta u lekarza pediatry, który po zbadaniu dziecka  prawdopodobnie zleci dalszą diagnostykę, tj. posiew moczu z antybiogramem - badanie umożliwiające identyfikację bakterii odpowiedzialnej za infekcję i określające najskuteczniejsze jej leczenie.