Co zrobić z tą infekcją w ciąży?

Dzien dobry. Jestem w 11 tyg. ciąży. Około miesiąca temu pojawiła się żolta wydzielina. W posiewie E. Coli nieliczne. Dostałam Fluomizin. Wydzielina się utrzymała, więc kolejny posiew i właśnie odebrałam wynik ponownie E. Coli nieliczne. Mam brac Hexatiab. Czy infekcja bakteryjna może zaszkodzić dziecku, spowodować poronienie? Jakie jest ryzyko? Czy przy tak długo utrzymującej się infekcji nie powinno się brac antybiotyku? Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

anatomiczna budowa układu moczowo-płciowego u kobiet niestety sprzyja infekcjom bakteryjnym – Escherichia coli to bakteria bytująca w jelicie grubym człowieka, lecz nawet przy zachowaniu wzmożonej higieny, może dojść do jej przedostania do dróg rodnych. Okres ciąży temu sprzyja. Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Faktycznie infekcje bakteryjne są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, mogą też być przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego, jednak trudno osądzać decyzje podjęte przez ginekologa prowadzącego Pani ciążę. W przypadku gdy infekcja nie jest nasilona lub gdy bakterie są nieliczne, możliwe jest podjęcie próby leczenia innymi dostępnymi metodami niż antybiotykoterapia, która również nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety.

W ciąży posiew moczu wykonywany jest co miesiąc, ponieważ sytuacja, która dotknęła Panią – czyli nawracająca infekcja bakteryjna, jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Co ciekawe – może powracać cyklicznie mimo stosowania antybiotyków, dlatego niekiedy specjaliści nie decydują się na włączenie leczenia farmaceutykami z tej grupy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-w-ciazy.

Przypuszczam, że jeżeli organizm nie zwalczy infekcji przy pomocy leku Hexatiab, a Pani wejdzie w II trymestr, to lekarz zdecyduje się na leczenie antybiotykiem, natomiast nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością. Pani wątpliwości rozwiać może tylko rozmowa z ginekologiem prowadzącym ciążę. Być może odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie będzie przydatna, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bakterie-ecoli-zagrazaja-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.