Co oznacza E.Coli w wymazie z szyjki macicy?

Dzień Dobry, wczoraj dostałam wynik z wymazu z szyjki macicy, wykryto u mnie bakterie escherichia coli (pojedyncze kolonie) oraz enterococcus faecalis (liczne kolonie). Od trzech lat staramy się z mężem o dziecko. Czy bakterie mogły mieć wpływ na starania? Czy mąż mógł się zarazić bakterią i czy powinien wykonac badania. Ja stosuje antybiotyk jednak boję się, że zabije on również te dobre bakterie, jak mogę zadbać o odpowiednią florę bakteryjną po kuracji. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

E.coli i E.faecalis nie powodują zazwyczaj trudności z zajściem w ciążę, ale są bardzo niebezpieczne dla ciężarnych i mogą prowadzić do poronienia. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem starań o ciążę pozbyć się patogenu za pomocą dobranej odpowiednio antybiotykoterapii.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/enterococcus-faecalis-paciorkowiec-kalowy-czym-jest-jak-mozna-sie-zarazic-jakie-choroby-wywoluje-leczenie.

Co do Pani partnera, to warto by wykonał posiew, ponieważ z racji współżycia z Panią prawdopodobnie jest on nosicielem tych samych bakterii i mimo podjętej przez Panią antybiotykoterapii, niebawem znów infekcja może się odnowić – właśnie przez powtórne zarażenie przez partnera.

Proszę pamiętać, że choć antybiotykoterapia prowadzi do wytępienie bakterii, zarówno patogennych, jak i dobroczynnych, co może powodować zaburzenie mikrobioty człowieka, to nie należy się jej obawiać. Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia antybiotykiem powinna Pani stosować probiotyki ginekologiczne, a także dbać o właściwą dietę, obfitującą w naturalne probiotyki (kiszonki, fermentowane napoje mleczne), a zarazem ubogą w węglowodany proste.

O probiotykach przeczyta Pani w naszych artykułach, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-ochrona-przed-infekcjami-intymnymi-jest-mozliwa oraz https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.