Co oznacza ten opis posiewu z szyjki macicy?

Dzień dobry. Wykonywałam wymazy z szyjki macicy (przed zaplanowanym badaniem na drożność jajowodów). Dziś otrzymałam wynik, proszę o informację, czy wszystko jest dobrze, czy mogę wykonać badanie drożności? 1. Posiew z dróg moczowo-płciowych - tlenowo: "UJEMNY - BRAK WZROSTU BAKTERII" 2. Posiew z dróg moczowo-płciowych - beztlenowo: "Flory bakteryjnej patogennej nie wyhodowano. Wyhodowano florę fizjologiczną pochwy - Lactobacillus spp." 3. Posiew w kierunku grzybów (drożdżopodobnych): "UJEMNY", Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyniki Pani badań wskazują na brak organizmów patogennych, czyli chorobotwórczych, zarówno bakterii, jak i grzybów.

Natomiast Lactobacillus to pałeczki kwasu mlekowego – bakterie dobroczynne, które zasiedlają pochwę każdej kobiety i stanowią naturalną barierę przed chorobotwórczymi patogenami.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Wszystko wskazuje na to, że nie ma Pani powodu do obaw, choć proszę pamiętać, że wyniki badań należy intepretować w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości.

Więcej informacji na temat posiewu materiału mikrobiologicznego z pochwy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.