Co zrobić z trudnościami we współżyciu?

Mam problem z błoną dziewiczą. Razem z chłopakiem mamy po 20 lat. Ostatnio chcieliśmy mieć swój pierwszy raz, ale to strasznie bolało. Postanowiliśmy znów spróbować, ale było tak samo. Jakby mnie rozrywało od środka. Wiem, że błona powinna się rozerwać/przebić, ale mnie to za bardzo boli i nie dam rady tego zrobić. Czy muszę udać się z tym do ginekologa? Boje się, że coś jest ze mną nie tak, dlatego że tak bardzo boli.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problem, który Pani zgłasza według fachowej literatury raczej nie jest spowodowany stanem błony dziewiczej. W artykułach poniżej przeczyta Pan, że ten element kobiecego organizmu nie powoduje aż tak dotkliwych dolegliwości. Za ból raczej odpowiedzialne są napięte mięśnie pochwy, co związane jest z przeżywanym zdenerwowaniem. Decyzja o przeżyciu pierwszego razu i sam akt seksualny dobrze jest, by był przeżywany w optymalnie komfortowych warunków. Kluczowe jest tutaj uczucie zaufania, wzajemnej miłości i troski. Jak w każdej dziedzinie tak i w tej inicjacja obarczona jest dużym stresem, można próbować go eliminować odpowiednim przygotowaniem. Może Pani sobie Pani pomóc próbując zrozumieć swoje ciało i psychikę, pomocna będzie szczera rozmowa z partnerem i wzajemna czułość. W razie potrzeby potrzebnych konsultacji może udzielić lekarz ginekologog lub seksuolog. Życzymy wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/blona-dziewicza

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.