Czy badania w kierunku cukrzycy trzeba wykonać w szpitalu?

Chciałam zapytać, czy badania na cukrzycę od endokrynologa można zrobić laboratoryjnie, czy trzeba położyć się do szpitala, bo mój syn chory na epilepsję nie chce zostać w szpitalu.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Niestety, nie napisała Pani o jakie dokładnie badania chodzi. Wiele oznaczeń w kierunku cukrzycy można wykonać ambulatoryjnie. Dotyczy to badania stężenia glukozy na czczo oraz doustnego testu obciążenia glukozą. Niektórych (jak np. dobowy profil glikemii) nie da się przeprowadzić poza szpitalem.

Jeżeli u syna rozpozna się cukrzycę, wizyta w szpitalu będzie niezbędna. Tam zostaną wykonane dodatkowe badania. Podczas hospitalizacji dzieci są też uczone o swojej chorobie oraz jak się odżywiać i zażywać leki. Edukacja jest niezwykle istotna w przypadku cukrzycy typu I, jaką prawdopodobnie podejrzewa się u syna.