Czy borelioza może objawić się dopiero po kilku latach?

Witam mam pytanie co do wyników badań. Robiłam je pod kątem boleriozy wyniki Bolerioza IgG 15.0 Bolerioza IgM 35.5. Dodam ze wszystko zaczelo sie od wysypki (na przed ramieniu i na udach) ktora strasznie swedziala wysypka samoistnie zeszla ale zaczely atakowac mnie stawy najgorzej bylo z kostami bo nie moglam przez ponad tydzien chodzic praktycznie wogole!! Kilka lat temu ukasil mnie kleszcz zostal wyciagniety zadnego rumienia nie bylo. Prosze o pomoc

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, choroba może rozwinąć się po kilku latach, często zdarza się, że chorzy nie pamiętają momentu ukąszenia przez kleszcza. Na podstawie podanego poziomu przeciwciał można podejrzewać, że do zakażenia doszło kilka-kilkanaście miesięcy temu. Wskazany w tej sytuacji jest kontakt z lekarzem chorób zakaźnych.