Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy brak reakcji na imię u 16-miesięcznego dziecka może świadczyć o autyzmie?

Witam jestem mama 16 miesięcznego chłopca.Dodam ze mieszkamy za granica i mówimy w 2 językach.Moj syn przyszedł na świat po przez cesarskie i rozwijał się książkowo.Przed jeszcze roczkiem poszedł na nóżki.Po roczku jeździł już samochodzikiem .Motorycznie jest bardzo dobrze rozwinięty.Moje wątpliwości zaczęły się dosyć niedawno gdy zauważyłam ze synek unika kontaktu wzrokowego z bliska.Czasami tez nie reaguje na swoje imie,lub wylancza(zawiesza)się na chwile i to bardzo często.Nie reaguje na dzieci bardziej interesują go przedmioty niż osoby...ma tez dziwne tiki raczkami.Machanie lub pukanie paluszkami.Najbardziej jednak przeraża mnie fakt ze nie ma jakby uczuć .Nie ma swojego ulubionego rodzica...nie cieszy się kiedy przychodzimy z pracy bądź jak wstajemy rano.Ostatnio wydaje się tez nam ze miał duży regres jesli chodzi o słownictwo .Mowil mama,tata,baba,gazda(gwiazda) da(daj)a teraz zaledwie mówi tata.Mama czasami tez powie ale chyba nie wie tak naprawdę ze to ja .Bardzo mnie martwi zachowanie mojego synka .Czy to może być autyzm ?
KOBIETA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam Panią Nie można na portalu postawić diagnozy dziecku nie widząc dziecka. Opisane przez Panią objawy są niepokojące, ale absolutnie nie wystarczające do stwierdzenia czy wykluczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przede wszystkim ważne jest, żeby problem Pani syna został prawidłowo zdiagnozowany. Nie napisała Pani w jakim kraju Pani mieszka. Jeżeli jednak uważa Pani, że dzieje się cokolwiek niepokojącego w rozwoju Pani synka, należy jak najprędzej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry lub do psychologa dziecięcego. Jeżeli jest to autyzm, to zwlekanie z diagnozą i terapią może, doprowadzić do nasilenia objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować. Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są bardzo podobne do autyzmu. Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń, gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka. Aby wykluczyć inne zaburzenia czy choroby, których objawy podobne są do autyzmu najlepiej wykonać jest następujące badania: • komplet badań krwi i moczu, przy czym również wskazane jest wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii • badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem • badania laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów z aparatem mowy i słuchu • badania neurologiczne, by wykluczyć inne zaburzenia. Można też wykonać badania genetyczne oraz metaboliczne. Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu. Niezależnie od tego czy to jest autyzm czy inne zaburzenie rozwoju, Pani syn prawdopodobnie wymaga stałych, wieloprofilowych oddziaływań stymulujących jego rozwój poznawczy i społeczno - emocjonalny. Proszę więc nie zwlekać. Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz psycholog konsultacje@psycholog24online.pl http://psycholog24online.pl

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
umów wizytę 0

Dzień Dobry Pani,

Zacznę może od takiego stwierdzenia, którym tutaj chętnie dzielę się, że: 90 procent tego, o czym myślimy, po prostu nie wydarza się...

Napisała Pani, że rozmawiacie Państwo w dwóch językach, co również może wprowadzać dezorientację/"zawieszenie" u Synka.

Powracając do Pani pytania, wskazana byłaby tylko osobista konsultacja oraz kontrolna diagnostyka pediatryczna/psychologiczna Pani Synka, celem rozwiania Pani wątpliwości.

Z przesłaniem dla Pani i Synka radości i pomyślności, irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
umów wizytę 0

Witam, rozumiem Pani zaniepokojenie jednakże jest stosunkowo wcześnie aby móc interpretować zachowanie Pani syna jako objawy autyzmu. Warto jednak aby nadal obserwowała Pani syna, zwłaszcza podczas zabawy i próbowała bawić się razem z nim. Zachęcam do prowokowania różnych zabaw, nie tylko jego ulubionych. Jeżeli zachowanie synka nadal będzie Panią niepokoiło wskazana będzie wizyta u psychologa lub psychiatry dziecięcego, w zależności od procedury diagnostycznej w kraju, w którym aktualnie Pani przebywa. Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy