Czy ciąża rozwija się prawidłowo i co oznaczają brązowe plamienia?

Mam na imię Kasia, lat 22. Jestem w 6 tygodniu ciąży. Wszystkie badania wg mojego lekarza prowadzącego wyszły na medal. Biorę kwas foliowy, **** (kompozycja kwasów tłuszczowych, witamin i pierwiastków dla kobiet w ciąży) i **** (lek progestagenny) (na początku 2x po pół tabletki dziennie, natomiast od 2 dni biorę pół tabletki dziennie jeszcze przez 3 dni).

Dwa dni temu pojakiwiło mi się brązowe plamienie z pochwy, z którym udałam się do lekarza do szpitala, ponieważ mój prowadzący nie urzędował w gabinecie. Po zbadaniu i zrobieniu mi usg dopochwowowego, powiedział, że wszystko jest wporządku i nie widzi on żadnych plamien, natomiast ciąża jest 6-tygodniowa, i bije maleństwu serduszko, jednak cichutko ze względu na wczesną ciążę. Po obejrzeniu moich badań, oznajmił mi, że nie potrzebnie faszeruję się tymi lekami.

Na drugi dzień wyszłam na spacer i trochę zmarzłam, po czym znów zauważyłam na bieliźnie brązową plamkę. Tego samego dnia złapało mnie przeziębienie, katar i ból gardła. Postanowiłam wypić przed snem wapno. Teraz zastanawiam się, czy brązowe plamienie spowodowane jest owym przeziębieniem i czy moje maleństwo przez to wszystko rozwija się prawidłowo i nic mu nie zagraża :( Wiele czytałam na temat brązowych plamień i przeziębienia w 6 tygodniu ciąży, jednak już sama nie wiem, co robić:( Od chwili, kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, zakochałam się w moim maleństwie i teraz liczy się tylko jego dobro! Bardzo proszę o radę w tej kwestii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie raczej nie ma związku z przeziębieniem. Nieduże brązowe plamienia z dróg rodnych w tak wczesnej ciąży niekoniecznie świadczą o zagrożeniu dla ciąży. Najprawdopodobniej ciąża rozwija się prawidłowo, aczkolwiek jeśli plamienie będzie się utrzymywać, z pewnością wskazane są częstsze kontrole u lekarza prowadzącego - tak częste, jak uzna on za konieczne. Poza tym proszę maksymalnie o siebie dbać, wypoczywać, a teraz dodatkowo ciepło się ubierać, aby szybko zwalczyć infekcję.

Pozdrawiam serdecznie!