Czy Ibuprofen zaszkodził ciąży?

Złapało mnie przeziębienie ( katar i rosnąca wieczorem gorączka). Pomyliłam leki i zamiast paracetamolu przyjęłam ibuprofen. Jestem w 25 tygodniu ciąży. Czy jednorazowe przyjęcie leku niesie za sobą konsekwencje dla ciąży? Za tydzień mam wizytę w ginekologa, czy wobec powyższego przyspieszyć wizytę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

naszym zdaniem nie ma potrzeby przyspieszania terminu wizyty u ginekologa.

Co prawda ibuprofen jest lekiem, którego nie należy przyjmować w ciąży bez konsultacji z lekarzem, jednakże jednorazowe przyjęcie tego leku nie powinny nieść ze sobą negatywnych konsekwencji dla ciąży.

Zdaniem niektórych specjalistów ibuprofen jest bezpieczny w drugim trymestrze. Powinny go unikać kobiety zwłaszcza w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze może on doprowadzić do poronienia, natomiast w trzecim trymestrze zwiększa ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka oraz powikłań okołoporodowych.

Zdaniem naszego eksperta z zakresu ginekologii jedna tabletka ibuprofenu nie stanowi problemu.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-a-stosowanie-nurofen-na-bol-glowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-na-przeziebienie-dla-kobiety-w-czasie-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-lekow-przeciwbolowych-podczas-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.