Czy irygacja pochwy zmniejsza ryzyko ciąży?

Jeśli podczas zakończenia seksu od razu wypłynie u mojej dziewczyny z macicy płyn i od razu ją wyczyści to może zajść w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przede wszystkim radzę zapoznać się z teorią zachodzenia w ciążę oraz skutecznymi metodami antykoncepcyjnymi przed podejmowaniem aktywności seksualnej. Nasienie wypływa nie z macicy, tylko z pochwy. Oczywiście nie całe nasienie wypływa, część zostaje i plemniki rozpoczynają swój wyścig, który może się skończyć zapłodnieniem. Irygacja pochwy, czy jej dokładne mycie po stosunku, nie jest żadną metodą antykoncepcyjną. Może nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale postępując w ten sposób, zwykle prędzej czy później kobieta zajdzie w ciążę. To, czy zajdzie po takim jednorazowym stosunku zależy m.in. od tego, czy odbył się on w dniach płodnych jej cyklu. Pozdrawiam serdecznie!