Czy istnieje konieczność oczekiwania 5 tygodni na zrośnięcie się kości obojczyka?

11 dni temu złamałem obojczyk. Zdjęcie rentgenowskie wykazało że oba końce kości są idealnie naprzeciwko siebie. Lekarka na SORze powiedziała że nie będzie nic robić żeby nie zepsuć tego co jest. Dziewięć dni później zrobiłem zdjęcie Rentgena, które wykazało że końcówki kości się przemieściły i są teraz na zakładkę. Zachodzą na siebie około 1,2-2 cm. Rozmawiałem z ortopedą, który powiedział że trzeba czekać pięć tygodni. Jeśli nie będzie zrostu wtedy będzie operacja. Mam co prawda 52 lata ale jestem osobą bardzo aktywną fizycznie. Nie wystarczy mi że kość jakoś się zrośnie ale chciałbym wrócić do pełni sprawności fizycznej. Gram w tenisa, regularnie chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze górskim i biegam prawie codziennie. Czekanie pięciu tygodni na to aby kości zrosły się na zakładkę jest dla mnie marnotrastwem czasu. Obawiam się że kość będzie po prostu wtedy krótsza co spowoduje że nie będę miał pełni ruchów. Czy mam rację? Bardzo proszę o informację. Jarek

ZE wzgledu na aktywnosc ja osobiscie zalecam wykonanie zabiegu operacyjnego specjalna technika - zepeenie typ ESIN . duzo szybsze usprawnianie i powrot do aktywnosci . Gdyby byl problem to zapraszam do swojego szpitala .
PZDR