Czy Izotek ma wpływ na wynik testu ciążowego?

Witam, czy przyjmowanie izotecu może zafałszować wynik testu ciążowego? Ciąża jest na 100% wykluczona więc jutro będzie powtórzony test ciążowy z krwi, z myślą, że to może jednak błąd w labolatorium. Gdyby jednak okazało się, że jest ponownie dodatni to jakie badania powinny być dodatkowo wykonane? No i z pewnością będzie konsultacja gin. Co jeszcze może mieć wpływ na zafałszowanie wyniku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć faktycznie niektóre leki mogą zafałszować wynik testu ciążowego, to w rzeczywistości jest to bardzo wąskie grono farmaceutyków. Nie należy do nich Izotek, który zawiera izotretynoinę, czyli pochodną witaminy A.

Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Natomiast proszę pamiętać, że w czasie stosowania kuracji przeciwtrądzikowej należy zachować bezwzględną ostrożność – producent leku zaleca, by stosować dwie metody antykoncepcyjne jednocześnie, w tym jedną barierową. Lek ma udowodnione działanie teratogenne na płód, dlatego zarówno przed, w trakcie, jak i przez pewien czas po zakończeniu kuracji należy zminimalizować do zera ryzyko zapłodnienia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.