Czy Izotek powoduje te plamy na skórze?

Dzień dobry od jakiegoś czasu przyjmuje izotek i na moim ciele całym zaczęły pojawiać się czerwone plamy swędzące i one nie chcą schodzić czy to jest przyczyna tego Brania leku czy trzeba przerwać

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Izotek – tak jak każdy lek – związany jest z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Producent tego leku w ulotce dołączonej do opakowania wymienia jako bardzo często występujące objawy niepożądane m.in. : wysypkę połączoną z łagodnym swędzeniem, wrażliwą i zaczerwienioną skórę, suchą i popękaną skórę oraz delikatne łuszczenie się skóry. Takie objawy mogą wystąpić u więcej niż jednej osoby na dziesięć.

Jednocześnie informuje, iż ciężkie wysypki skórne, które objawiają się np. rumieniem wielopostaciowym wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej, ponieważ potencjalnie mogą nawet zagrażać życiu. Ciężkie postaci wysypki występują np. jako okrągłe plamy z pęcherzami na środku.

Powinna więc Pani niezwłocznie udać się do lekarza i pokazać mu owe zmiany. Wówczas dermatolog zdecyduje, czy może Pani nadal stosować Izotek.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rumienie-pod-pachami-moga-miec-zwiazek-z-stosowaniem-leku-izotek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-po-stosowaniu-izotek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-skora-twarzy-po-zastosowaniu-izoteku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.