Czy jednak Pregabalina na początek byłaby lepsza?

Witam. Cierpię na nerwicę lękową (zespół lęku uogólnionego z objawami somatycznymi). Boje sie leków, zażywam regularnie hydroksyzynę i doraźnie xanax 0,25(rzadko bo boje sie uzaleznienia). Dostałem od dwóch różnych lekarzy dwie różne propozycje leków. Jeden zaproponował escitalopram 10 mg na dobę, drugi escitalopram 5 mg( że byc może taka dawka wystarczy), a trzeci zachęca do pregabaliny(150 mg na dobe póki co), mówi, że mniej efektów ubocznych niz po SSRi. w Internecie odnajduję różne sprzeczne informacje odnośnie uzależnienia od pregabaliny i sam nie wiem na jaki lek się zdecydować. Czy na początek escitalopram 5 mg (czy taka dawka może już działać?) czy jednak pregabalina na początek byłaby lepsza. zachęcające jest to ,że według różnych artykułów działa wyraźnie na objawy somatyczne i psychiczne i że szybciej niż ssri, ale kwestia tego uzależnienia i schodzenia z niej nie napawa optymizmem. Bardzo proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej Opcji. Pragnę dodać, że na psychoterapię uczęszczam cały czas. Pozdrawiam

Dobry Wieczór Panu,

Na leczenie farmakologiczne każdy organizm reaguje w sposób zindywidualizowany.

Zachęcam Pana do skonsultowania Pana wątpliwości u lekarza prowadzącego Pana, który zna Pana i Pana historię leczenia.

Z przesłaniem dla Pana tylko pomyślności i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Pana, o to czy dobór leków jest właściwy należy pytać lekarzy psychiatrów, a nie psychologów, czy psychoterapeutów; ci ostatni nie mają kompetencji do wypowiadania się nt. leczenia farmakologicznego. Natomiast jako psychoterapeuta spróbowałabym z Panem zastanowić się, skąd u Pana opór przed oddaniem swojego zdrowia/życia pod opiekę lekarza, skąd brak zaufania do jego kompetencji, jak również z czego wynikają obawy przed uzależnieniem. Pytanie, jakiego uzależnienia tak naprawdę Pan się obawia: uzależnienia chemicznego czy może emocjonalnego od swojego lekarza/terapeuty? Myślę, że o wiele b-j owocną będzie dla Pana rozmowa zarówno ze swoim lekarzem psychiatrą, jak również psychoterapeutą. Pozdrawiam serdecznie