Czy jest możliwe, że jestem gejem?

Witam Serdecznie od jakiegoś czasu wiem ze podobaja mi się mężczyźni. Dlatego zerwalem zaręczyny. Myślę ze dobrze postapilem bo chciałbym być szczęśliwy z mężczyzną , z narzeczona też byłem ale nie do końca.. podniecala mnie ale mężczyzna pobudza mnie bardziej i myślę ze widzę w mężczyźnie piękno którego w kobiecie nie potrafię dostrzec. Ale trochę mam wątpliwości czy postapilem dobrze. Wiem ze ona teraz cierpi przez to ale z drugiej strony ja czuje się teraz wolny i szczęśliwy. Nasze relacje...

Mgr Anna Jurek Psycholog, Łódź

Szanowny Panie,
decyzja o zerwaniu zaręczyn i rozstaniu z pewnością była bardzo trudna. Wyobrażam sobie, że teraz, dostrzegając cierpienie byłej narzeczonej czuje się Pan winny a to poczucie winy pogłębia jeszcze Pańskie odczucie wiolności i szczęścia.

Osoba homoseksualna odczuwa pociąg seksualny a także ma tendencje do emocjonalnego angażowania się w związki z osobami tej samej płci. Jeśli jest Pan osobą homoseksualną, gejem, szanse na zbudowanie dobrego, trwałego, zaspokajającego potrzeby obu stron związku z kobietą są niezmiernie nikłe. Nie wiem ile czasu upłynęło od zerwania zaręczyn, cierpienie Pańskiej narzeczonej jest normalnym etapem w procesie godzenia się z utratą związku. Z czasem w jej przeżywaniu zaczną pojawiać się również inne emocje aż wreszcie proces ten dobiegnie końca i będzie gotowa do otworzenia nowego etapu, związania się z kimś.

Dzięki swojej odwadze i wierności sobie zaś Pan może stworzyć związek zgodny z tym, kim Pan się czuje- związek z mężczyzną.
Serdecznie pozdrawiam.

Jeśli bycie gejem (czyli osobą homoseksualną wchodzącą w relacje emocjonalne i seksualne z mężczyznami) definiuje Pan tak, jak to Pan opisał ("podobają mi się mężczyźni, bardziej mnie pobudzają"), to oczywiście jest możliwe, że jest Pan gejem.
Pana rozterki związane z zerwanymi zaręczynami są zrozumiałe, w końcu to duża życiowa decyzja, której konsekwencje widzi Pan teraz w swoim życiu (zraniona partnerka, Pana poczucie wolności).
Seksualność człowieka nie jest stała. Bywa, że zmienia się w ciągu życia i osoby heteroseksualne zaczynają definiować się jako homo czy biseksualne, a czasem na powrót heteroseksualne. To zależy bardziej od samoopisu niż zewnętrznej oceny. Jeśli więc czuje się Pan gejem, to jak najbardziej może to oznaczać, że tak jest. Niemniej nadanie sobie "etykietki" nie jest konieczne. Bardziej zwróciłby uwagę na kwestię Pana obecnego samopoczucia i rozterek związanych z sytuacją, w której się Pan znalazł. Polecam dla Pana kontakt z psychologiem-seksuologiem, który będzie w stanie wesprzeć Pana w tych trudnych chwilach.
Pozdrawiam serdecznie!
www.seksuolog.grabowski.gr