Czy jest możliwe, że ta choroba uaktywniła się dopiero po zajściu w ciążę?

Witam. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Pare dni temu zrobiłam badania, moje tsh wyniosło 15. Dzis powtórzyłam tsh, zrobilam tez ft3 i ft4 na własny koszt. Jutro będą wyniki. Chcialam zapytać, ponieważ czytałam że wysokie tsh swiadczy o niedoczynności, a ja jeśli juz to ja objawy mam bardziej nadczynności tarczycy np. Nerwowość, szybkie bicie serca, uderzenia gorąca, jestem szczupła. Juz nie raz lekarze u mnie ją podejrzewali. Sęk w tym że w styczniu przed ciążą robiłam tsh i wyszlo 2, z przecinkiem, a więc w normie. I teraz pytanie czy możliwe że w ten czas tsh tak wzrosło? Czy jest możliwe ze ta choroba uaktywnila się dopiero po zajsciu w ciążę bo na to wychodzi patrząc na wynik sprzed 2 miesięcy? Czy mam sie czego obawiać będąc w ciąży, i jakie kroki powinnam teraz podjąć? Wizytę u prywatnego ginekologa mam wyznaczoną za 6 dni. Czy moge tyle czekac jesli wyniki ponownie wyjdą złe? Prosze o pomoc, nie wiem co robić.

Lek. Paweł Szadkowski

W przebiegu ciąży może dochodzić do nasilenia już istniejących lub ujawnienia się chorób przewlekłych. Stan ciąży zwiększa zapotrzebowanie na hormony tarczycy. O ile wynik ten nie jest wynikiem błędu laboratoryjnego, będzie pani wymagała suplementacji hormonów tarczycy. Sugeruję jednak jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa.