Czy jestem zabezpieczona w tym cyklu?

Mam 22 lata, postanowiłam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne dla własnego komfortu psychicznego:) Lekarz przepisał mi tabletki Q***, które są stosunkowo krótko na rynku (około roku). Są to moje pierwsze tabletki. Moje pytanie nawiązuje do prawidłowego rozpoczęcia przyjmowania 1. tabletki - mam małe wątpliwości, czy dobrze rozpoczęłam przyjmowanie. Mianowicie lekarka powiedziała, że mam przyjąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu miesiączki. Jednak dostałam w piątek późnym wieczorem lekkiego plamienia, nie uznałam tego jeszcze za okres, więc nie przyjęłam tabletki. Normalnego krwawienia dostałam na drugi dzień, około godziny 16, tabletkę wzięłam dopiero około 20.20, bo wcześniej nie miałam możliwości. Moje pytanie brzmi - czy mimo tego jednodniowego opóźnienia (jeśli to małe plamienie można by uznać za pierwszy dzień mojego cyklu) jestem zabiezpieczona, jeśli zażyłam tabletkę dopiero następnego dnia? Czy może zabezpieczenie jest pełne od 7. lub 9. dnia? Albo może pełne zabezpieczenie będę miała dopiero przy drugim opakowaniu? Dodam że obecnie jestem na trzynastej tabletce pierwszego opakowania. Nie współżyłam jeszcze bez zabezpieczenia, ale chciałabym zacząć. Jednak potrzebuję do tego jakiejś pewności. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wszystko wskazuje na to, że przyjęła Pani pierwszą tabletkę drugiego dnia miesiączki. W tej sytuacji antykoncepcja będzie pełna po 7 dniach regularnego stosowania tabletek. Dodatkowe zabezpieczenie po tym czasie nie jest konieczne.