Czy każdą przetokę należy zamknąć chirurgicznie?

Witam serdecznie! Czy przetoka w nosie, którą zauważył laryngolog podczas rutynowego badania nosa w czasie infekcji wymaga interwencji chirurgicznej czy też gdy nie daje ona żadnych objawów może nie być zamykana? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pytanie to należy zadać lekarzowi, który stwierdził przetokę, zwłaszcza jeśli jest laryngologiem. W badaniu bez pośrednim może najlepiej ocenić problem, znając m.in. wielkość, lokalizację, etc.

Teoretycznie jednak stwierdzoną przetokę należy zamknąć chirurgicznie.

Pozdrawiam