Czy kołatanie serca pomimo stosowania leku świadczy o źle dobranym lekarstwie?

witam cierpię na nerwice serca od trzech lat leczyłam się eliceą 5 mg dużo mi pomogła ale kołatania serca zostały po wizycie u pani dr zwiększyła mi dawke na 10mg biorę juz czwarty tydzień ale kołatania nie ustepują kiedy moge spodziewać się efektu pełnego czy musze zmienić lek?mam też nedal połówke rano od kilku lat nie wiem co robić ?

Szanowna Pani,

w Pani przypadku wskazane jest równolegle leczenie metodą psychoterapii.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Czy jest Pani również pod opieką psychoterapeuty? Jeżeli nie, prawdopodobnie objawy nasilają się. Farmakoterapia bowiem oddziałuje na objawy, nie na przyczyny trudności o podłożu emocjonalnym. Właściwym leczeniem jest właśnie psychoterapia. Pozdrawiam.

Witam Panią
Zaburzeń nerwicowych nie można wyleczyć samymi środkami farmakologicznymi.
Farmakologia jest leczeniem objawowym - leki nie leczą nerwicy
i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę
i jej uciążliwe konsekwencje, takie jak kołatanie serca
czy inne, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zaburzeń nerwicowych, ale również dociera się
do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl