Czy kolonoskopia jest koniecznością?

Witam, Mam 25 lat i moim problemem jest krew podczas załatwiania się. Gdy oddaje kał w toalecie pojawia się świeża, jasna krew. Nie czuje żadnego bólu, nawet podczas dłuższego siedzenia. Krew pojawiła się już z 2 lata temu, wtedy było to kilka kropel na papierze. Miesiąc temu było już więcej krwi, byłem u lekarza, który po rozmowie nic nie stwierdził. Przez miesiąc krew nie pojawiała się, od tego tygodnia jest znowu. Dziś byłem u proktologa, który wykonał badanie wziernikiem. Nic nie stwierdził, mówił tylko, że mam żylaki lekko powiększone i jakieś drobne otarcia, a tak nic poza tym. Skierował mnie na kolonoskopię. Nie wiem co mi jest, bardzo proszę o pomoc. Czy kolonoskopia jest koniecznością ? Pomocy.

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy). Natomiast proktolog najpewniej zauważyłby, gdyby coś było nie tak. Jest to tylko i wyłącznie Pańska decyzja, czy chce Pan wykonać zabieg. Pomoże on na pewno znaleźć przyczynę, albo po prostu uspokoi Pana, że nic się nie dzieje.