Czy któryś czynnik RH (+,-) jest dominujący?

Dzień dobry!
Mam grupę A Rh minus, natomiast mąż A Rh plus. Spodziewamy się dziecka. Moje pytanie zatem jest następujące:
Czy dziecko ma równe szanse na odziedziczenie zarówno Rh minus jak i plus? Martwimy się o wystąpienie konfliktu serologicznego.
Pozdrawiam serdecznie, Joanna

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!

Państwa dziecko ma 50 % szans lub więcej, aby odziedziczyć czynnik Rh (+). Jednak proszę się nie martwić. Po pierwsze nawet jeśli dziecko odziedziczy Rh (+), będzie to tylko niezgodność serologiczna, nie konflikt. Konflikt może (ale nie musi) pojawić się wtedy, gdy jakimś sposobem Pani krwinki będą miały kontakt z krwinkami dziecka. Może to być w przypadku np. nieuzasadnionych krwawień, zabiegów inwazyjnych w ciąży typu pobieranie płynu owodniowego, czy też podczas samego porodu. Dlatego w pierwszej ciąży nic się nie dzieje. A przed ewentualnym wystąpieniem konfliktu w drugiej ciąży chronić ma dziecko podanie matce po porodzie immunoglobuliny. Aby była Pani całkowicie spokojna proszę mieć na uwadze to, by Pani prowadzący lekarz ginekolog systematycznie kontrolował u Pani odczyn Coombsa. To badanie (krwi) pokazuje, czy nie wytwarzają się u Pani mogące być szkodliwymi dla dziecka przeciwciała.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!