Kobieta , 23 lata Dzień dobry, Mam ciężką sytuacje w rodzinie. Z moja psychika nie jest dobrze. Byłam u psychiatry i dostałam na receptę lek 'asertin 50' (dawka: 2x1/2 tabletki na dobe) Czy jest to bezpieczny lek dla tak młodej osoby jak ja - 23 lata? Czy nie bede mieć pozniej problemów hormonalnych, z wagą czy wątroba? W ulotce jest napisane, ze mogą wystąpić próby samobójcze. Przerazilo mnie to! Proszę o odpowiedz. Z wyrazami szacunku, MT
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Grzegorz Nawara 59
Lek. Grzegorz Nawara Psychiatra, Warszawa 59 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
Tak, to bezpieczny lek. Nie powoduje zaburzeń hormonalnych. Nie powoduje prób samobójczych. Jest jeden z częściej stosowanych leków z grupy SSRI. Jednak jak każdy lek może sporadycznie wywoływać zazwyczaj łagodne objawy niepożądane, ale dopiero po ich ew. ujawniewniu się należy skonsultować to z lekarzem.
Pozdrawiam

Lek. Seweryn Segiet 54
Lek. Seweryn Segiet Psychiatra, Katowice 54 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,

sertralina (Asertin) jest skutecznym i bezpiecznym lekiem przeciwdepresyjnym- w określonych sytuacjach klinicznych można stosować ją już od 6 roku życia.
Ostrzeżenie o możliwości wystąpienia prób samobójczych dotyczy wszystkich leków przeciwdepresyjnych- myśli samobójcze towarzyszą ciężkiej depresji a na poprawę nastroju w przypadku stosowania tych leków trzeba jakiś czas odczekać. Stąd odpowiednia informacja w ulotkach leków.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Wątroba – Wątroba jest jednym z największych i najważniejszych narządów w naszym ciele. Niestety, ze względu na udział wątroby w wielu procesach, szczególnie w metabolizmie toksyn, wątroba jest narażona na trwałe uszkodzenia, które prowadzą do marskości – stanu, w którym prawidłowe komórki wątroby zastępowane są komórkami tkanki łącznej.
  • Leki na receptęLeki RX to leki na receptę. Ich nazwa, RX, nie ma jednoznacznej genezy. RX jest właściwie znakiem graficznym, na który składa się zarys linii symbolu Oka Horusa.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Leki i suplementy

Od 2017 roku niektóre leki na katar tylko na receptę

Od 2017 roku niektóre leki na katar tylko na receptę

Zmiany w aptekach w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Od stycznia 2017 roku niektórych tabletek i syropów na katar, bóle zatok i kaszel nie kupimy bez recepty. Nowelizacja ustawy W nowelizacji ustawy znalazł się zapis o zmianie...