Czy leki przeciw krzepliwości spowodowały brak miesiączki?

Witam. Mam 23 lata, 160 cm wzrostu i ważę tylko 42 kg. Niska waga jest spowodowana moimi pobytami w szpitalach (w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy).

Mam marskość wątroby i silna anemię z powodu krwotoków wewnętrznych. Podaja mi leki przeciwkrwotoczne. Zastanawiam się czy to wszystko może wpłynęło na to, że od dwóch miesięcy (czyli odkąd przebywam w szpitalu) nie mam okresu?

Dodam jeszcze, że cała ta sytuacja ze zdrowiem bardzo mnie stresuje. Ginekolog niby nic nie wykrył niepokojącego.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Przyczyny wtórnego braku miesiączki mogą być różne. Najczęściej związane są one z zaburzeniami hormonalnymi. Niewydolność wątroby w przebiegu jej marskości wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, w tym na hormony płciowe. Również tak duży spadek masy ciała w krótkim czasie ma negatywny wpływ na hormony i może spowodować wtórny brak miesiączki.

Problem w Pani przypadku jest złożony, jednak zapewne przy powrocie do odpowiedniej masy ciała lub wyrównaniu funkcji wątroby miesiączka powinna powrócić. Warto porozmawiać o tym ze swoimi lekarzami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.