Czy mam kłopoty ze wzrokiem?

Bardzo proszę o pomoc . Od tygodnia widzę praktycznie non stop zarys własnego nosa co mnie bardzo denerwuje, najbardziej dokucza to gdy patrzę w dół. Nie mam żadnych problemów ze wzrokiem, jeszcze przed tym opisanym problemem miałam badanie okulistyczne i jest wszystko w porządku. Proszę o wskazówki co robić, jak z tym żyć, mam 46 lat i nigdy nie zwracałam uwagi na to czy widzę nis czy nie . Co może być powodem tej dolegliwości ? Czy to może być na tle nerwowym ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

fakt możliwości zobaczenia zarysu swojego nosa jest całkowicie normalny i każdy może to zrobić. Zazwyczaj mózg człowieka ignoruje możliwość zobaczenia nosa i człowiek nie zwraca na niego uwagi.

Sytuacja, kiedy obrys nosa zaczął Pani przeszkadzać w widzeniu, nie ma nic wspólnego z wadami wzroku. Możliwe, że ma to związek z zaburzeniem na tle nerwowym.

Istnieje coś takiego jak nerwica natręctw, polega ona na zachowaniach obsesyjno-kompulsywnych. Pacjentowi towarzyszą wtedy natrętne myśli, które nie dają spokoju i mogą wywoływać lęk (w tym przypadku, ciągle zauważa Pani swój nos, pomimo że mózg jest tak skonstruowany, aby przy zwykłych czynnościach go nie widzieć). Jeżeli taki stan ciągle przeszkadza, to powinna się Pani umówić na wizytę do psychoterapeuty. Z pewnością zaproponuje on jakieś rozwiązanie tego problemu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, poświęconemu nerwicy natręctw:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.