Czy mam PCO?
Witam, kilka miesięcy po odstawieniu tabletek zaczął wydłużać mi się cykl (zawsze kolo 32 dni teraz do 46). Na badaniu usg wyszło, że mam na jajnikach pęcherzyki o śr. do 7,1 mm, jajnik prawy o wymiarach 40*21mm, jajnik lewy 39*22,1 mm. Wyniki badań następujące: 21 dc TSH 1,49 norma 0,27- 4,20 uml/ml FT4 1,24 norma 0,93 - 1,70 ng/dl Prolaktyna 9,7 norma 4,8 - 23,3 ng/ml Testosteron 115,30 norma 6 - 82 ng/dl 40 dc FSH 4,0 mlU/ml norma f.pęcherzykowa 3,5 - 12,5 f.owulacyjna 4,7 - 21,5 f.lutealna 1,7 - 7,7 LH 23,0 mlU/ml norma f.pęcherzykowa 2,4 - 12,6 f.owulacyjna 14 - 95,6 f.lutealna 1 - 11,4 Estriadiol 204 pg/ml norma f.pęcherzykowa 12,5 - 166 f.owulacyjna 85,8 - 498 f.lutealna 43,8 - 211 Progesteron 13,25 ng/ml norma f.pęcherzykowa 0,2 - 1,5 f.owulacyjna 0,8 - 3,0 f.lutealna 1,7 - 27 Bardzo proszę o odpowiedź czy podejrzenie PCO jest słuszne? O świadczy tak duży poziom LH? Jak się leczy duży poziom LH? Czy prawidłowy progesteron świadczy o tym, że owulacja była? Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
kilka miesięcy po odstawieniu tabletek zaczął wydłużać mi się cykl (zawsze kolo 32 dni teraz do 46). Na badaniu usg wyszło, że mam na jajnikach pęcherzyki o śr. do 7,1 mm, jajnik prawy o wymiarach 40*21mm, jajnik lewy 39*22,1 mm.
Witam.
Rozpoznanie PCO jest bardzo prawdopodobne. Podwyższony poziom LH występuje bardzo często u kobiet ciepiących z powodu tej przypadłości.
Wyniki powinien jednak ocenić zlecający je ginekolog. Przedstawione przez Panią badania to badania dodatkowe. Jak sama nazwa wskazuje stanowią wyłącznie uzupełnienie wywiadu i badania klinicznego. Bez tych tych informacji interpretacja badań może być zafałszowana  niepełna.